Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP

Drugi licznik rowerowy już zlicza!

Nawet w najzimniejsze grudniowe dni skrzyżowanie ulic 3 Maja i Nowe Ogrody pokonuje ponad pół tysiąca rowerzystów. Wiemy to dzięki nowemu systemowi zliczającemu jednoślady.

Przy drodze rowerowej wzdłuż ul. 3 Maja, przy skrzyżowaniu z ul. Nowe Ogrody, pojawił się drugi już licznik rowerowy w Gdańsku.  Od pierwszego, zainstalowanego w listopadzie przy al. Grunwaldzkiej, różni się tym, że zlicza rowery jadące we wszystkich kierunkach, w obrębie całego skrzyżowania.
Na wyświetlaczu pojawia się liczba rowerzystów pokonujących skrzyżowanie danego dnia, liczba rowerzystów na trasie w skali roku oraz aktualny czas naprzemiennie z temperaturą powietrza.
Zliczanie odbywa się automatycznie dzięki pętlom indukcyjnym zamontowanym w nawierzchni drogi rowerowej.
Zakup systemu zliczającego rowerzystów za kwotę 83 899,53 złotych sfinansowano ze środków unijnego projektu Central MeetBike.
W sumie Miasto Gdańsk może pochwalić się dwoma licznikami rowerowymi oraz dodatkowo - pętlami indukcyjnymi zamontowanymi pod powierzchnią pasów rowerowych przy ul. Wita Stwosza oraz dróg rowerowych wzdłuż Alei Zwycięstwa i w pasie nadmorskim. Urządzenia te umożliwiają monitorowanie skali ruchu rowerowego w mieście.

Projekt Central MeetBike 2011 - 2014
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Rozwoju Regionalnego z programu Central Europe, popularyzuje skuteczne rozwiązania w zakresie promowania zrównoważonego transportu. Pardubice, Żlina, Presov, Drezno, Lipsk, Tczew i Gdańsk to miasta współpracujące w konsorcjum projektowym.
W ramach projektu samorządy  polskie, czeskie i słowackie wykorzystują doświadczenia miast byłej NRD, które w stosunkowo krótkim czasie wprowadziły bardziej ekologiczne i przyjazne mieszkańcom rozwiązania transportowe.
Działania projektu to m.in. badania zachowań komunikacyjnych, opracowywanie planów podróży, budowa parkingów rowerowych, akcje promujące codzienne korzystanie z roweru, warsztaty i seminaria dla osób wdrażających rozwiązania komunikacyjne w Gdańsku.
Niewielkie, pilotażowe inwestycje, dopuszczone w ramach programu Central Europe, obejmują budowę parkingów rowerowych i zakup ulicznego licznika osób przemieszczających się na rowerach.
Więcej informacji o projekcie „Central MeetBike” dostępnych na stronie internetowej: www.centralmeetbike.eu.


Data publikacji: 20.12.2013 13:02
Ostania modyfikacja: 03.01.2014 10:55

Copyright © Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Gospodarki Komunalnej / Referat Mobilności Aktywnej
Kancelaria Prezydenta / Referat Multimedialny
Gdańsk 80-803, ul. Nowe Ogrody 8/12