Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP

Nowy projekt rowerowy w Gdańsku

Promowanie jazdy na rowerze i chodzenia pieszo jako alternatywy do codziennych podróży samochodowych, to założenia pozyskanego przez Miasto Gdańsk projektu o nazwie SWITCH. Podpisanie umowy na realizację dwuletniego projektu przewidziano na wiosnę 2014.

Dofinansowany w ramach Programu Inteligentna Energia Europa (Horizon 2020) projekt będzie promował zmianę trybu życia mieszkańców na zdrowszy oraz poprawę stanu środowiska poprzez zmniejszenie emisji spalin.

Najważniejszym zadaniem Gdańska będzie przeprowadzenie kampanii promującej chodzenie pieszo i jazdę rowerem z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (np. aplikacji na smartfony) dla grupy co najmniej dwóch tysięcy osób.

Liderem projektu jest Wiedeński Uniwersytet Nauk Przyrodniczych, Instytut Studiów Transportowych. Wraz z uczelnią w projekt zaangażują się europejskie miasta: Wiedeń, Antwerpia, Donostia-San Sebastian, Londyn, oraz organizacje działające w dziedzinie zrównoważonego rozwoju: Polis, Rupprecht Consult, European Integrated Project, European Cyclists Federation, Intelligent Health, Walk 21, National Institute of Public Health of Slovenia.

Budżet całego przedsięwzięcia wynosi 1 690 072 Euro. Miasto Gdańsk na jego realizację przeznaczy 109 348 Euro, w tym 74 proc. dofinansowania z Unii Europejskiej (81 414 Euro).

Program Inteligentna Energia Europa jest instrumentem realizacji polityki energetycznej Komisji Europejskiej. Jego celem jest wspieranie wzrostu efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii, tak aby zapewnić Europie zrównoważoną, konkurencyjną i bezpieczną energię.


Data publikacji: 22.01.2014 16:11
Ostania modyfikacja: 05.02.2014 10:46

Copyright © Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Gospodarki Komunalnej / Referat Mobilności Aktywnej
Kancelaria Prezydenta / Referat Multimedialny
Gdańsk 80-803, ul. Nowe Ogrody 8/12