Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP

Gdańsk liderem według magazynu Rowertour

Gdańsk po raz kolejny uznany został za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto Polski! Tytuł co dwa lata przyznaje ogólnopolski miesięcznik RowerTour, na podstawie rankingu opracowanego wspólnie z najważniejszymi organizacjami rowerowymi kraju.

Miesięcznik Rowertour już po raz czwarty opracował ranking „Rower w mieście”. Klasyfikacja objęła 41 największych polskich miast (wszystkie z liczbą powyżej 100 tys. mieszkańców). Pod lupę wzięto rozwiązania infrastrukturalne i w zakresie organizacji ruchu, ułatwienia i usprawnienia dla rowerów, inwestycje w parkingi rowerowe. Zbadano możliwości przewozu rowerów komunikacją miejską i imprezy dla mieszkańców promujące codzienne korzystanie z rowerów, ale też rekreację rowerową.

Pierwszy po raz trzeci
Gdańsk po raz trzeci z rzędu został zaklasyfikowany na pierwszym miejscu. Tym samym obronił czołową pozycję, jaką zajął zarówno dwa, jak i cztery lata temu. - Nasze miasto uzyskało w sumie 55 punktów, wyraźnie wyprzedzając Toruń (drugie miejsce i 48,2 pkt.) i Wrocław (trzecie miejsce i 47,9 pkt.). W przypadku Gdańska, szczególnie wysoko oceniono jakość i spójność sieci dróg rowerowych i powszechność stref ruchu uspokojonego (m.in. strefy tempo 30), przyjazność centrum miasta dla poruszania się rowerem, warunki dla parkowania rowerów oraz wykorzystanie przez miasto funduszy zewnętrznych dla rozwoju infrastruktury rowerowej i zaangażowanie w promocję codziennego poruszania się rowerem - mówi pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. Komunikacji Rowerowej Remigiusz Kitliński.

Obszerny artykuł z wynikami, rankingiem i dogłębną analizą, można znaleźć w najnowszym, listopadowym numerze miesięcznika Rowertour.

Na swoją rowerową pozycję Gdańsk pracuje od lat. - Od wielu lat konsekwentnie realizujemy program budowy nowoczesnych dróg rowerowych oraz zmian w organizacji ruchu, dzięki którym mieszkańcy oraz turyści mają możliwość korzystania z roweru jako alternatywnego środka transportu miejskiego i rekreacji - zaznacza zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. – Inwestycje w przyjazną rowerzystom infrastrukturę wspieramy dodatkowo działaniami promującymi jazdę rowerem wśród mieszkańców. I tak, z powodzeniem od lat prowadzimy m.in. takie kampanie jak „Rowerem do pracy”, czy dedykowany najmłodszym „Rowerowy Maj”. Warto wspomnieć, że wszystkie gdańskie szkoły podstawowe i gimnazja posiadają pojemne parkingi rowerowe. Tylko w tym roku przed szkołami zainstalowanych zostało kolejnych 2 tysiące stojaków – dodaje wiceprezydent.

Rowerem 4. generacji po Gdańsku i nie tylko

Obecnie Gdańsk wraz z 15 samorządami przygotowuje się także m.in. do realizacji projektu budowy systemu roweru metropolitalnego. - Do dyspozycji mieszkańców i odwiedzających nas turystów oddać chcemy nowoczesne rowery 4. generacji. Wypożyczanie takiego roweru ma być maksymalnie proste i dostępne. Zaletami takiego systemu są integralność z urządzeniami mobilnymi, lepsza synchronizacja z komunikacją zbiorową oraz brak konieczności zostawienia pojazdów tylko w dedykowanych miejscach – informuje Piotr Grzelak.
Chęć przystąpienia do projektu roweru metropolitalnego wyraziły: Sopot, Gdynia, Kartuzy, miasto i gmina Pruszcz Gdański, Tczew, Wejherowo, Puck, Reda, Rumia, gmina Sierakowice, gmina Somonino, gmina Stężyca, gmina Żukowo i gmina Władysławowo. Uruchomienie Systemu Roweru Metropolitalnego planowane jest wiosną 2018 roku.
Przypomnijmy, że w tym roku Gdańsk po raz drugi zwyciężył w European Cycling Challenge, czyli w Europejskiej Rowerowej Rywalizacji Miast, bijąc przy tym wszystkie dotychczasowe rekordy rywalizacji. O tytuł konkurowały 52 miasta, a Gdańsk uzyskał imponujący wynik ponad 825 tys. przejechanych kilometrów.

Przeczytaj też:

WYNIKI RANKINGU ROWERTOUR 2014

WYNIKI RANKINGU ROWERTOUR 2012


Data publikacji: 02.11.2016 08:58
Ostania modyfikacja: 03.11.2016 08:32

Copyright © Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Gospodarki Komunalnej / Referat Mobilności Aktywnej
Kancelaria Prezydenta / Referat Multimedialny
Gdańsk 80-803, ul. Nowe Ogrody 8/12