Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP

Słupską kontrapasem

Prawidłowy kierunek jazdy kontrapsem wyznaczają piktogramy ma jezdni. 

Kolejny kontrapas, umożliwiający jazdę rowerem w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy, pojawił się na ulicy Słupskiej. Nowa organizacja ruchu obowiązuje na całym odcinku ulicy jednokierunkowej tzn. od ul. Kołobrzeskiej do ul. Jana Solikowskiego.

Ul. Słupska dołączyła do sieci gdańskich kontrapasów, które wytyczono już na 56 ulicach. Kontrapas stanowi bezpieczne rozwiązanie, bo wymusza nawiązanie kontaktu wzrokowego między kierowcą a rowerzystą. Poza tym kontrapasy umożliwiają rowerzystom jazdę mniej ruchliwymi ulicami jednokierunkowymi i ominięcie głównych dróg przelotowych.

Miasto Gdańsk dysponuje kontrapasami o łącznej długości 12 km i jak wynika z rankingu miesięcznika „Rowertour” jest liderem tego typu rozwiązań w skali kraju. Następne w kolejności Wrocław i Kraków mają po około 2 km takich ulic.

Warto pamiętać, że kontrapas jest zawsze jednokierunkowy tzn. rowerzyści powinni nim jechać w kierunku przeciwnym do tego, w którym jadą samochody. Prawidłowy kierunek jazdy kontrapasem na ul. Słupskiej wyznaczają namalowane na jezdni piktogramy.


Data publikacji: 04.12.2012 09:31
Ostania modyfikacja: 05.12.2012 14:16

Copyright © Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Gospodarki Komunalnej / Referat Mobilności Aktywnej
Kancelaria Prezydenta / Referat Multimedialny
Gdańsk 80-803, ul. Nowe Ogrody 8/12