Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP

VIII Kongres Mobilności Aktywnej


26 i 27 września 2017 r., już po raz ósmy z rzędu, odbędzie się w Gdańsku Kongres Mobilności Aktywnej. Część prezentacyjno-warsztatowa będzie miała miejsce w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Liczne prezentacje, debaty i sesje warsztatowe oraz możliwość spotkania ekspertów, analityków i praktyków z dziedziny zrównoważonej mobilności sprawiają, że Kongres od lat jest jednym z ważniejszych środkowoeuropejskich wydarzeń poświęconych mobilności aktywnej, które wpływa na procesy kształtowania miast o wysokiej jakości życia. Jest miejscem spotkań przedstawicieli samorządów, mieszkańców, przedstawicieli biznesu, szkół, instytucji i organizacji pozarządowych i innych osób zainteresowanych tematyką mobilności, nie tylko aktywnej. W tym roku organizatorzy spodziewają się około 300 uczestników, a główną tematyką tej edycji będą: nowoczesne planowanie mobilności miejskiej i przestrzeni publicznej przyjaznej pieszym i rowerzystom, psychologiczne i socjologiczne fundamenty mobilności oraz promocja zmian behawioralnych w tym zakresie.

Pierwszy dzień wydarzenia rozpocznie prelekcja światowej sławy urbanisty Mikeala Colville-Andersena, zapraszająca do refleksji nad priorytetami planowania urbanistycznego. Wystąpienie to, okraszone najlepszymi przykładami z różnych miastach globu, zademonstruje, jak i w oparciu o jakie kryteria oraz mechanizmy można takie zmiany wprowadzić. Równie ciekawie zapowiada się wystąpienia prof. Tomasza Szlendaka rozważające kontrowersyjną problematykę konfliktu różnych grup użytkowników ruchu w polskich miastach. Tego dnia poznamy również Wiedeń od strony ruchu pieszego, rowerową stronę Lublany, dowiemy się, co wynika z gdańskich badań ruchu, posłuchamy o stylach życia Polaków w erze przyspieszenia. Ponadto odwiedzimy Warszawę i jej rower miejski, poznamy szczegóły przygotowywanego roweru publicznego w obszarze metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot, poznamy praktyczne aspekty używania roweru elektrycznego i poszukamy odpowiedzi na pytanie: „czy mobilność zautomatyzowana zagrozi miastu?”. Sesje plenarne zakończy debata z udziałem publiczności na temat związany z mobilnością miejską.
Nie zabraknie również cieszącego się niezmienną popularnością przejazdu rowerowego, prezentującego zarówno stosowane w Gdańsku rozwiązania infrastrukturalne, jak i lokalne walory rekreacyjne.Drugi dzień Kongresu poświęcony będzie skutecznej komunikacji i promocji rozwiązań nakierowanych na trwałe zmiany zachowań transportowych w miastach. Oprócz inspirującej prelekcji duńskiego eksperta, Mikaela Colville-Andersena, poznamy sekrety wzorcowej organizacji mobilności w centrum włoskiej Vicenzy, dowiemy się w jaki sposób Wrocław odzyskuje przestrzeń publiczną dla ruchu pieszego i rowerowego oraz poznamy wyniki konkursu na najciekawszy biznes rowerowy w Gdańsku. Na koniec drugiego dnia odbędą się dwie równoległe sesje. Pierwsza, zajmie się zagadnieniami promocyjnymi: podsumowaniem i przyszłością kampanii Rowerowy Maj i European Cycling Challenge. Druga poświęcona tematom infrastrukturalnym, w formie warsztatowej, skupi się na zagadnieniach projektowania przestrzeni publicznych – uczestnicy będą mogli zaprojektować na nowo fragment Gdańska i Wrocławia.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego dostępnego na www.kongresmobilnosci.pl lub bezpośrednio po linkiem https://8kma.konfeo.com/.

Data publikacji: 09.08.2017 13:09
Ostania modyfikacja: 05.10.2017 13:07

Copyright © Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Gospodarki Komunalnej / Referat Mobilności Aktywnej
Kancelaria Prezydenta / Referat Multimedialny
Gdańsk 80-803, ul. Nowe Ogrody 8/12