ROWEROWY GDAŃSK
czwartek, 18 kwietnia 2024

Z uśmiechem do celu

Każdy z nas jest przede wszystkim pieszym. Ostateczny cel codziennych podróży osiągamy pieszo. Poruszajmy się po mieście z uśmiechem na ustach, to pomaga łatwiej dotrzeć do celu. Poruszajmy się tak, by uśmiech mógł zagościć na ustach mijanych osób. Pamiętajmy, że przestrzeń, z której wszyscy korzystamy, jest wspólną przestrzenią publiczną.

Bądźmy szczególnie życzliwi dla jej słabszych użytkowników.

Logo
www.rowerowygdansk.pl

 

KIEROWCO
Zwracaj szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów. Pamiętaj, że są niechronionymi uczestnikami ruchu, a ich bezpieczeństwo zależy od Ciebie. Staraj się nie myśleć, że kto szybszy ten lepszy, a  kto większy ten więcej może. W ruchu miejskim średnia prędkość samochodów jest podobna do prędkości rowerzystów. Zamiast ciągłego przyspieszania i hamowania lepiej jechać płynnie i ułatwić jazdę innym.
Nie podjeżdżaj zbyt blisko rowerzysty, zachowaj co najmniej metr odległości, nie używaj klaksonu. Nie wyprzedzaj rowerzysty, jeżeli za chwilę skręcasz, będziesz musiał zwolnić lub zatrzymać się. Podczas zbliżania się do przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych zwolnij lub zatrzymaj się, bezpiecznie przepuszczając pieszych i rowerzystów.
Pamiętaj, że na coraz większym obszarze miasta obwiązują strefy uspokojonego ruchu z ograniczeniem prędkości do30 km/h, z możliwością jeżdżenia rowerem pod prąd na ulicach jednokierunkowych.
KIEDY TYLKO MOŻESZ, CHODŹ PIECHOTĄ LUB PRZESIĄDŹ SIĘ NA ROWER! ŁATWIEJ ZAUWAŻYMY TWÓJ UŚMIECH.

ROWERZYSTO
DZIĘKUJEMY CI, ŻE WYBRAŁEŚ ROWER. DZIĘKI TOBIE CZĘŚCIEJ JESTEŚMY UŚMIECHNIĘCI.
Pokaż wszystkim, że jazda rowerem wyzwala pozytywne emocje. Bądź miły dla pieszych i kierowców. Pozdrowienie lub uśmiech pozwala przezwyciężać bariery. Jadąc wśród pieszych zwróć szczególną uwagę na dzieci. Ustępuj pieszym i wymieniaj z nimi jak najwięcej uśmiechów.
Jadąc z małym dzieckiem, asekuruj  je z lewej strony. Najmłodsze pociechy możesz przewozić w foteliku lub przyczepce rowerowej. W mieście lepiej sprawdzi się fotelik, na dłuższych dystansach przyczepka.
Parkując rower przypinaj go za ramę. Najpewniejszym zapięciem jest U-lock.
Jadąc ulicą zachowuj się pewnie i przewidywalnie. Zachowaj bezpieczną odległość od krawężnika. W razie potrzeby, na skrzyżowaniu możesz poruszać się środkiem pasa. Mijając wolno jadące, lub stojące w korku samochody pamiętaj, że niektórzy kierowcy Cię nie zauważą. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na przejazd.
WIĘKSZOŚĆ KIEROWCÓW POZYTYWNIE REAGUJE NA ROWERZYSTÓW – UŚMIECHAJ SIĘ DO NICH, MOŻE JUTRO TEŻ PRZESIĄDĄ SIĘ NA ROWER.

Remigiusz Kitliński