ROWEROWY GDAŃSK
niedziela, 23 czerwca 2024

Projekt Central MeetBike

W ramach projektu samorządy polskie, czeskie i słowackie wykorzystują doświadczenia miast byłej NRD, które w stosunkowo krótkim czasie wprowadziły bardziej ekologiczne i przyjazne mieszkańcom rozwiązania transportowe. W miastach wschodniej części Niemiec, w zaledwie kilka la udział ruchu rowerowego wzrósł do kilkunastu procent.

Już wkrótce w Gdańsku pojawi się pierwszy licznik rowerowy. Inwestycja zostanie sfinnansowana dzięki funduszom z unijnego projektu Central MeetBike.

fg
Materiały prasowe projektu Central Meetbike

Pardubice, Żlina, Presov, Drezno, Lipsk, Tczew i Gdańsk to miasta współpracujące w konsorcjum projektowym. Projekt popularyzuje skuteczne rozwiązania w zakresie promowania zrównoważonego transportu. W ramach projektu samorządy polskie, czeskie i słowackie wykorzystują doświadczenia miast byłej NRD, które w stosunkowo krótkim czasie wprowadziły bardziej ekologiczne i przyjazne mieszkańcom rozwiązania transportowe. Niemieckie podejście systemowe, oparte przede wszystkim na działaniach informacyjno-promocyjnych, w miastach wschodniej części Niemiec, w zaledwie kilka lat doprowadziło do zwiększenia udziału ruchu rowerowego do kilkunastu procent.
Działania projektu to m.in. badania zachowań komunikacyjnych, opracowywanie planów podróży, budowa parkingów rowerowych, akcje promujące codzienne korzystanie z roweru, warsztaty i seminaria dla osób wdrażających rozwiązania komunikacyjne w Gdańsku. Niewielkie, pilotażowe inwestycje, dopuszczone w ramach programu Central Europe, obejmują budowę parkingów rowerowych i zakup ulicznego licznika osób przemieszczających się na rowerach. Więcej informacje o projekcie „Central MeetBike” dostępnych na stronie internetowej: www.centralmeetbike.eu

 

Central MeetBike logo

 

Projekt Central MeetBike jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu CENTRAL EUROPE, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

http://ec.europa.eu/regional_policy/index_en.cfm

http://www.central2013.eu/