ROWEROWY GDAŃSK
czwartek, 18 kwietnia 2024

Czym jest dla nich rower

Gdańscy rowerzyści opowiadają swoje „rowerowe historie”. Łączy ich zamiłowanie do mody, wyczucie stylu, a przede wszystkim pasja jazdy na rowerze.

15 osób, różne zawody, różne historie. Wszystkie odpowiadają na pytanie „czym jest dla mnie rower” i pozują do zdjęć. Wystawa „Gdańska Moda na Rower” prezentuje gdańszczan, dla których rower to coś więcej aniżeli codzienny środek transportu.

jg
Na zdjęciu Katarzyna, wizażystk

Gdańscy rowerzyści opowiadają swoje „rowerowe historie”. Łączy ich zamiłowanie do mody, wyczucie stylu, a przede wszystkim pasja jazdy na rowerze. - Jazda na rowerze uwalnia, daje poczucie swobody i niezależności. Sprawia, że wszędzie jest bliżej, a korki przestają istnieć – opowiada Szymon, lekarz.
Sylwia, z zawodu muzyk, mówi, że jazda na rowerze inspiruje ją jak muzyka. - Daje przestrzeń, niezależność, energię i prawdziwą przyjemność. Dla Katarzyny rower jest pojazdem magicznym, na nim świat wydaje się piękniejszy. Akcję popularyzującą jazdę na rowerze organizuje Miasto Gdańsk w ramach projektu MIMOSA CIVITAS Plus.
- Promujemy miejski sposób jazdy na rowerze. Pokazujemy, że rower służy nie tylko rekreacji lub uprawianiu sportu. Jest on także codziennym środkiem transportu. Zaprosiliśmy mieszkańców Gdańska, którzy roweru używają na co dzień, aby przesłali nam swoje zdjęcia oraz historie związane z rowerem. Z blisko 40 zgłoszeń wybraliśmy 15 ciekawych historii i prezentujemy je w ramach wystawy – wyjaśnia Małgorzata Ratkowska, koordynatorka projektu Civitas Mimosa Plus w Gdańsku.
Profesjonalną sesję zdjęciową prezentującą rowerzystów w różnych gdańskich lokalizacjach przygotowało Studio a Propos. Z wykonanych zdjęć powstał także kalendarz na przyszły rok.
Otwarcie wystawy nastąpi w niedzielę 2 września o godzinie 12.30 przy fontannie Neptuna. Pojawią się na nim osoby pozujące do zdjęć ze swoimi rowerami. Wystawa plenerowa zagości kolejno w czterech gdańskich lokalizacjach:
• Długi Targ - 01-06 września
• Nowy Ratusz - 7-15 września
• Grobla I - 16-24 września
• Zieleniec Heweliusza - 25-30 września
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Radio Gdańsk.

Civitas Mimosa Plus w Gdańsku
Projekt „Wprowadzanie innowacji do działań na rzecz mobilności i zrównoważonego rozwoju” o akronimie MIMOSA jest częścią inicjatywy CIVITAS PLUS – programu Komisji Europejskiej o dużym znaczeniu politycznym. CIVITAS to lepszy, ekologiczny system transportu miejskiego, którego nazwę można rozszyfrować jako: CIty, VITAlity, Sustainability (z j. ang. miasto, witalność, równowaga). Poprzez inicjatywę CIVITAS Komisja Europejska dokonuje przełomu w jakość życia mieszkańców, wspierając wdrażanie zintegrowanych i stabilnych strategii transportu miejskiego. Popularyzacja roweru jako środka transportu odbywa się w ramach działania „New cycle”.