ROWEROWY GDAŃSK
piątek, 19 lipca 2024

Gdzie pojawią się stacje ładowania pojazdów elektrycznych - zdecydują mieszkańcy

Rozpoczęliśmy konsultacje społeczne planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Wybierzemy 68 spośród 81 lokalizacji.

Gdzie w Gdańsku powstaną nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych? Swoje zdanie na ten temat wyrażą mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta. Rozpoczęły się konsultacje społeczne planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Wyznaczono 81 lokalizacji, z których wybranych zostanie 68. Uwagi należy zgłaszać na adres mailowy: elektromobilnosc@gdansk.gda.pl do 29 maja włącznie.

 

IMG_2459 Gdansk samochod EV ladowanie2
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Do końca roku w naszym mieście powinno być 210 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Aktualnie w Gdańsku jest około 50 punktów, a kolejne 21 jest w budowie. W związku z koniecznością uzupełnienia liczby punktów ładowania pojazdów elektrycznych przygotowany został planu rozbudowy, który aktualnie trafił pod konsultacje.

Plan przygotowała grupa robocza składająca się z przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Biura Rozwoju Gdańska oraz Energi Operator SA. Zespół ten wytypował 81 lokalizacji, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
1) gęstość zaludnienia (tzw. „mapa ciepła”) wpływająca na liczbę potencjalnych użytkowników stacji;
2) odległość stacji transformatorowych zapewniających zasilanie punktów ładowania;
3) dostęp do gruntów w dyspozycji gminy (np. lokalizacja w pasie drogowym lub na działce należącej do Gminy Miasta Gdańska);
4) lokalizacja wymuszająca naturalną rotację pojazdów, np. punkty użyteczności publicznej takie jak urzędy, przychodnie i szpitale, muzea, teatry itp.; chodzi tu o zapobieganie sytuacji długotrwałego postoju i blokowania infrastruktury ładowania.

Plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania na terenie Gdańska składa się z mapy i tabeli z lokalizacjami. Szczegóły wraz z formularzem konsultacji dostępne są na stronie www.gdansk.pl.

W wybranych 68 lokalizacjach do końca bieżącego roku powinny powstać stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Większość stacji obejmowała będzie dwa punkty ładowania wraz z dwoma miejscami postojowymi. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych wybuduje operator systemu dystrybucyjnego. W Gdańsku będzie to spółka Energa Operator SA., która wybuduje stacje ładowania średniej mocy.

Na przesyłanie uwag z wykorzystaniem formularza konsultacji mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mają czas do 29 maja. Uwagi należy wysyłać na adres mailowy elektromobilnosc@gdansk.gda.pl.