ROWEROWY GDAŃSK
czwartek, 30 listopada 2023

„GreenSAM” - “Green Silver Age Mobility” - Zielona Mobilność w Srebrnym Wieku, w ramach programu INTERREG Baltic Sea Region

W ramach promocji mobilności aktywnej wśród gdańskich seniorów, organizowane będą nieodpłatne wycieczki rowerowe prowadzone przez przewodnika, dla zorganizowanych grup seniorów. Pierwsza inauguracyjna, odbyła się w miniony czwartek.
Elektryczny rower trójkołowy zakupiony w ramach europejskiego projektu GreenSAM
Elektryczny rower trójkołowy zakupiony w ramach europejskiego projektu GreenSAM
fot. RMA

Referat Mobilności Aktywnej Wydziału Gospodarki Komunalnej, w ramach programu INTERREG Baltic Sea Region, realizuje projekt europejski „GreenSAM” - “Green Silver Age Mobility” - Zielona Mobilność w Srebrnym Wieku. Jest on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej w 85 procentach. Projekt rozpoczął się w styczniu 2019 r. i potrwa do końca września 2021. 

W ramach promocji mobilności aktywnej wśród gdańskich seniorów, w ramach realizacji projektu GreenSAM, organizowane będą nieodpłatne wycieczki rowerowe prowadzone przez przewodnika, dla zorganizowanych grup seniorów. W tym celu zakupionych zostało z projektu 6 trójkołowych rowerów elektrycznych, z których 3 to nowoczesne rowery poziome. Wyłoniony został również operator ww. rowerów, którego zadaniem będzie organizacja i przeprowadzanie przejazdów dla grup seniorów, z użyciem tych rowerów, na określonych w ofercie trasach.

Na początek naszą ofertę kierujemy do zorganizowanych grup seniorów z Domów Pomocy Społecznej i Dziennych Domów Pomocy, a w następnej kolejności do seniorów z Klubów/Kół Seniora oraz NGO-sów.

 

IMG_20210528_153814_resized_20210611_011403549
 
Fot. RMA

Przejazd inauguracyjny odbył się w dniu 17 czerwca 2021 r. Seniorzy spotkali się o godzinie 11.30 na parkingu budynku Rady Miasta w Gdańsku i po odbyciu krótkiego szkolenia wyruszyli wraz z przewodnikiem na przejazd, zakupionymi w ramach projektu rowerach trójkołowych. Trasa przejazdu miała swój początek przy Radzie Miasta, przy ul. 3 Maja, dalej seniorzy udali się w stronę Aleji Zwycięstwa, w kierunku Opery Bałtyckiej. W drodze powrotnej seniorzy zatrzymali się na krótką przerwę kawową ,w Gospodzie przy Placu Zebrań Ludowych i stamtąd,  tą samą trasą wrócili na parking przy RM.

W przejeździe inauguracyjnym wzięli udział przedstawiciele Rady Seniorów w Gdańsku wraz z jej Przewodniczącym, w tym także 3 członków pięcioosobowego Zespołu Doradczego ds. mobilności aktywnej, który został powołany w ramach realizacji projektu GreenSAM.

przejazd_seniorow_1
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
przejazd_seniorow_2
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
przejazd_seniorow_3
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
przejazd_seniorow_4
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Podstawowe zadania projektu GreenSAM:

 •  Promowanie mobilności aktywnej wśród seniorów;
 •  Określenie barier w zakresie mobilności aktywnej seniorów oraz rekomendacji dotyczących systemu wypożyczania roweru miejskiego;
 •  Nawiązanie współpracy z Radą Seniorów Gdańska jako ciałem doradczym w zakresie mobilności seniorów w Gdańsku;

Partnerzy w projekcie GreenSAM

 •  Miasto Hamburg w Niemczech – lider projektu
 •  Miasto Aarhus w Danii
 •  Gmina miasta Tartu w Estonii
 •  Miasto Ryga na Łotwie
 •  Valonia – region południowej Finlandii
 •  Instytut Studiów Bałtyckich w Estonii
 •  Uniwersytet w Turku w Finlandii
 •  Gmina miasta Gdańska