ROWEROWY GDAŃSK
niedziela, 23 czerwca 2024

IX Kongres Mobilności Aktywnej (26-27 września w Gdańsku)

Przed nami kolejna edycja wymiany doświadczeń w zakresie mobilności, nie tylko tej aktywnej. Już po raz dziewiąty spotkamy się na Kongresie Mobilności Aktywnej, który odbędzie się w dniach 26-27 września w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Kongres 1

Kongres 3

Kongres 2

Przed nami kolejna edycja wymiany doświadczeń w zakresie mobilności, nie tylko tej aktywnej. Już po raz dziewiąty spotkamy się na Kongresie Mobilności Aktywnej, który odbędzie się w dniach 26-27 września w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Dwudniowe wydarzenie obfituje w prezentacje ekspertów z dziedziny mobilności aktywnej oraz kształtowania miast zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Prelegenci krajowi i zagraniczni podzielą się doświadczeniami w dziedzinie kształtowania przestrzeni publicznych bezpiecznych i przyjaznych dla wszystkich użytkowników, kroków w kierunku podniesienia bezpieczeństwa pieszych, tworzenia wysokiej jakości tras rowerowych, a także ograniczania roli samochodu w mieście. To ostatnie jest myślą przewodnią tegorocznego Kongresu – tworzenie miejskich stref ograniczonego dostępu i ograniczonej emisji szkodliwych gazów.

W obydwa dni, najważniejsze prezentacje tzw. keynotes, wygłosi Gil Penalosa, światowej sławy urbanista, który od kilkunastu lat doradza decydentom oraz mieszkańcom jak kreować tętniące życiem miasta i zdrowe społeczności, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie społeczne, czy etniczne lub możliwości ekonomiczne. Gil Penalosa pracował w ponad 300 różnych miastach na wszystkich kontynentach. Inspiruje nie tylko wartością merytoryczną prelekcji, ale także żywiołowym sposobem przekazywania informacji oraz bogatą oprawą wizualną.

Program obejmuje także debatę na temat redukowania udziału samochodu w przestrzeni miejskiej oraz warsztaty w tematyce przestrzeni współdzielonych. W drugiej części pierwszego dnia Kongresu uczestnicy będą mogli wziąć udział w kolejnym rowerowym przejeździe studyjnym po Gdańsku, który w każdej poprzedniej edycji kongresu cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Spotkanie wieczorne będzie okazją do zapoznania się z filmem „Why we cycle”.

Uczestnictwo w IX Kongresie Mobilności Aktywnej jest bezpłatne, jednak wymaga rejestracji poprzez interaktywny formularz, dostępny na stronie internetowej wydarzenia: www.kongresmobilnosci.pl. Na stronie znajdują się również informacje o prelegentach i aktualny program wydarzenia.

Organizatorem IX Kongresu Mobilności Aktywnej jest Urząd Miejski w Gdańsku. Współorganizatorami są Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Europejskie Centrum Solidarności, natomiast partnerem jest Polska Unia Mobilności AKtywnej.

IX Kongres Mobilności Aktywnej jest współfinansowany ze środków europejskiego programu Europa Środkowa, w ramach realizacji projektu SOLEZ.

Solez logo