ROWEROWY GDAŃSK
piątek, 19 lipca 2024

Miasto Gdańsk organizuje Kongres Mobilności Aktywnej

W tym roku odbędzie się już trzecia edycja Kongresu Mobilności Aktywnej. Tym razem spotkamy się w nowowybudowanej siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo bezpośrednio sąsiadującej ze stadionem PGE Arena w gdańskiej Letnicy.

Gdańsk, miasto o ponad tysiącletniej historii, nie boi się innowacji. Jest wręcz pionierem nowych idei. To właśnie w Gdańsku zrodziła się idea organizacji Kongresów Mobilności Aktywnej. 

W dniach 6-7 września odbędzie się kolejny, już III Kongres Mobilności Aktywnej w Gdańsku.

Na pierwszym, zorganizowanym w 2010 roku, gościliśmy m.in. Jana Gehla, światowej sławy urbanistę z Kopenhagi, którego życie zawodowe skupiło się wokół reorganizacji przestrzeni miejskiej tak, aby stała się ona przyjazna przede wszystkim rowerzystom i pieszym. Przemieszczanie się pieszo i na rowerze to właśnie przykłady mobilności aktywnej.

W mieście zamieszkanym przez blisko 460 tysięcy osób doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest kreowanie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom i dlatego promujemy jazdę na rowerze i chodzenie pieszo, tworząc ku temu infrastrukturę. Integrujemy politykę komunikacyjną i przestrzenną, aby powstało „miasto krótkich odległości”.

Obecnie Kongresy Mobilności Aktywnej w Gdańsku odbywają się rokrocznie i stanowią platformę wymiany nowych idei i dobrych praktyk.

Tegoroczna edycja Kongresu wzbogacona zostanie o wiele nowych, atrakcyjnych elementów. W programie są m. in. Targi Mobilności Aktywnej, prezentacja form aktywnego spędzania czasu, a także liczne warsztaty, panele tematyczne i debaty.

Swoje prezentacje wygłoszą prelegenci z całej Europy, m.in. wiceburmistrz Monachium Hep Monatzedera, który z Monachium uczynił rowerową stolicę Niemiec. Udział potwierdzili także przedstawiciele ministerstw: Sportu i Turystyki oraz Rozwoju Regionalnego, pracownicy naukowi europejskich uczelni, a także przedstawiciele samorządów oraz stowarzyszeń.