ROWEROWY GDAŃSK
piątek, 19 lipca 2024

Moja rowerowa szkoła

Promowanie jazdy na rowerze i chodzenia pieszo oraz edukacja związana z poznawaniem zasad ruchu drogowego – takie są cele dwóch kampanii, które wiosną tego roku zostaną skierowane do uczniów szkół podstawowych w Gdańsku.
rowerowy maj

Promowanie jazdy na rowerze i chodzenia pieszo oraz edukacja związana z poznawaniem zasad ruchu drogowego – takie są cele dwóch kampanii, które wiosną tego roku zostaną skierowane do uczniów szkół podstawowych w Gdańsku.

O ile w poprzednim roku miasto zainwestowało w tworzenie parkingowej infrastruktury rowerowej, o tyle rok 2014 będzie bardzo bogaty w rowerowe programy edukacyjne i promocyjne.

Wyposażyliśmy już 47 gdańskich szkół w parkingi rowerowe o wysokim standardzie, oddając do dyspozycji uczniów i nauczycieli 1000 miejsc parkingowych, z których swobodnie można korzystać przez cały rok. Udało nam się także wyprodukować mapy gdańskich tras rowerowych, które trafiły między innymi do wszystkich szkół w mieście. W tym roku nasze działania rozpoczynamy już od 20 marca kampanią RUCH DROGOWY I MOBILNOŚĆ W MIEŚCIE. Planujemy również zachęcić uczniów, aby przejeżdżali do szkół na rowerze poprzez kampanię ROWEROWY MAJ.

W ramach planowanego cyklu zajęć, które przeprowadzimy wspólnie ze specjalistami ds. inżynierii ruchu, uczniowie i nauczyciele klas IV-VI szkół dowiedzą się skąd się biorą znaki drogowe, jak należy je odczytywać i interpretować, jak działa sygnalizacja świetlna, jak przygotowuje się projekt organizacji ruchu drogowego, czym jest mobilność oraz dlaczego warto poruszać się po mieście pieszo i rowerem. Na uczestników czekają również zajęcia w terenie. Będzie to doskonała okazja aby lepiej poznać i ocenić okolice szkoły, zarówno pod względem bezpieczeństwa organizacji ruchu oraz istniejącej infrastruktury drogowej. Kampania RUCH DROGOWY I MOBILNOŚĆ W MIEŚCIE potrwa od 20 marca do 23 maja 2014r.

Zwieńczeniem naszych działań będzie kampania ROWEROWY MAJ, w ramach której uczniowie będą zbierać punkty za dojeżdżanie do szkoły na rowerze. Ci, którzy w przeciągu dwóch majowych tygodni (12-23 maja 2014r.) przynajmniej raz zdecydują się przyjechać do szkoły na rowerze zostaną nagrodzeni. Dla najbardziej „rowerowych” klas i szkół również przygotowano atrakcyjne niespodzianki.

Do udziału w kampaniach zapraszamy wszystkie gdańskie szkoły podstawowe. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach oraz w kampanii jest nadesłanie na adres agata.lewandowska@zdiz.gda.pl (tel. 058 55 89 813, fax. 55 89 803) wypełnionego formularza zgłoszeniowego do dnia 11 kwietnia 2014r. Więcej informacji znajdą Państwo w załącznikach.

Szkoły mogą się zgłaszać niezależnie do udziału w zajęciach RUCH DROGOWY I MOBILNOŚĆ W MIEŚCIE (zgłoszenia klas) oraz w kampanii ROWEROWY MAJ (zgłoszenia szkół).

Organizatorem kampanii jest Miejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Urząd Miejski w Gdańsku w ramach realizacji projektu CycleCities współfinansowanego z programu INTERREG IV C.

 

Formularz zgłoszeniowy
ikona word
Plan zajęć
ikona word

 

logotypy