ROWEROWY GDAŃSK
wtorek, 27 października 2020

Na mecie kampanii Kręć Kilometry dla Gdańska 2019.

30 października zakończyliśmy VII edycję Gry Rowerowej - "Kręć Kilometry dla Gdańska". To z wrześniowo - październikowa konkurencja, która odbywa się między między indywidualnymi rowerzystkami i rowerzystami, a także na poziomie firm i uczelni.

W środę 20 listopada, o godz. 16.00 w Hevelianum odbyła się uroczystość, podczas której podsumowane zostały tegoroczne wyniki kampanii Kręć kilometry dla Gdańska i przyznane nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników. Wręczył je zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.

zdjecie dyplomy

 

Rower ukonstytuował swoją rolę popularnego środka transportu w wielu krajach europejskich na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat. W miastach takich jak Kopenhaga, Amsterdam, czy Berlin nie tylko nie traci na popularności, ale liczba osób przesiadających się na rower ciągle rośnie: codzienną drogę do pracy, na uczelnie lub też do szkoły na rowerze pokonuje prawie połowa ich mieszkańców.  Z kolei Paryż wyznaczył sobie  za cel otrzymania tytułu światowej stolicy rowerowej 2020. W związku z tym nie tylko prowadzi kampanie zachęcające do jazdy na rowerze, ale poprawia politykę i infrastrukturę rowerową.

Zastąpienie samochodu rowerem nie jest postrzegane, jako przejaw niskiej zamożności obywateli, lecz jest związane z ich troską o własne zdrowie, ciszę a także działania proekologiczne – czystsze powietrze. Wśród powodów, które wymieniają mieszkańcy powyższych miast wysoko plasuje się fakt, że rower przede wszystkich ułatwia i przyspiesza poruszanie się po zakorkowanych centrach miast.

Popularność jazdy na rowerze wzrasta także w Polsce, zwłaszcza w Gdańsku!  Sprzyjają temu nie tylko  rozwijająca się i poprawiająca bezpieczeństwo infrastruktura rowerowa, na którą mieszkańcy Gdańska mają wpływ  ( przypominamy tutaj audyt rowerowy, który odbył się w październiku wraz z gdańszczanami), ale także świadomość zdrowotna i środowiskowa. Codzienna rezygnacja z samochodu w dojazdach do pracy na rzecz roweru sprzyja poprawie kondycji zdrowotnej – zwiększa się odporność, wzmacnia się układ krwionośny i serce, zwiększa pojemność płuc i dotlenia, spalamy także tkanką tłuszczową i poprawiamy sobie samopoczucie. Poza zaoszczędzonym czasem na szukanie miejsc parkingowych i stanie w korkach, pieniędzy na parkometry i paliwo,  rower sprzyja poprawie jakości powietrza przez redukcję emisji spalin z transportu samochodowego do atmosfery.

Dowodem na rosnącą świadomość wśród mieszkańców Gdańska  z dobroczynnego wpływu z jazdy rowerem jest zwiększające się z roku na rok zainteresowanie kampanią Rowerem do pracy - Kręć kilometry dla Gdańska, która w tym roku miała już swoją 7 edycję konkursu. Od 2015 liczba osób zarejestrowanych i aktywnych w Grze Rowerowej z 2 600 wzrosła do 4 128, a firm z 83 do 248! Wyniki kampanii 2019 napawają do dumy. Uczestnicy wykonali od 1 września do 30 października: 231 655 przejazdów, co dało łącznie 1 854 834 km! Wielkość zredukowanej emisji Co2 wyniosła 464 tony – to o 52 tony więcej niż w roku ubiegłym.

Do udziału w akcji wystarczyła odrobina motywacji,  rower i telefon - należało pobrać aplikację „Activy” i dołączyć do drużyny firmowej, uczelnianej lub dzielnicowej lub rozpocząć indywidualną rywalizację. Zasady kampanii szczególnie premiowały dojazdy do pracy i z powrotem, więc Ci uczestnicy, którzy codziennie dojeżdżali do pracy zdobyli największa liczbę punktów. Podróże rowerowe w październiku punktowane były podwójnie, dodatkowo motywując uczestników do jazdy rowerem w chłodniejsze i deszczowe dni.

Najaktywniejsi mieszkańcy i firmy zostali odpowiednio nagrodzeni. Pierwszych 1000 osób, które wykręciły 777 punktów mogły odebrać ekologiczne, dedykowane kampanii torby Kręć Kilometry dla Gdańska. Zaś wszyscy, którzy zdobyli w rywalizacji 7777 punktów otrzymali bluzy rowerowe również dedykowane.  Setka najlepszych uczestników indywidualnych oraz najlepsze szkoły i drużyny firmowe zostali dodatkowo wyróżnieni nagrodami. Firmy których pracownicy zdobyli największą liczbę punktów, otrzymały możliwość nieodpłatnego przeprowadzenia certyfikacji Rowerowego Pracodawcy!

Zdjęcie wszyscy

Na podsumowaniu kampanii, w środę 20 listopada w Hevelianum, przedstawione zostały tegoroczne wyniki kampanii Kręć kilometry dla Gdańska i przyznane nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników. Wręczył je zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.

- Przy okazji tegorocznej kampanii przejechaliście Państwo ponad dwa razy na księżyc i z powrotem. Co roku przybywa uczestników tej akcji i z tego jesteśmy dumni. Gratulujemy wszystkim, którzy tak aktywnie brali udział w tegorocznej edycji i zapraszamy do kręcenia kilometrów w kolejnych latach - mówił prezydent Grzelak.

 

Kliknij, żeby wyświetlnić pełną listę wyników rywalizacji firmowej

Kliknij, żeby wyświetlnić pełną listę wyników rywalizacji dzielnic

 

 

Poniżej laureaci rywalzacji firmowej:

 

Kategoria mikro firmy (2-10 osób)

I miejsce - Marine Design Gdańsk

II miejsce - Górski CAD Solutions

III miejsce - Graph31

 

Kategoria małe firmy (11-50 osób)

I miejsce - Axes System

II miejsce - Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego

III miejsce - MATI Wojciech Audiejus

 

Kategoria średnie firmy (51-250 osób)

I miejsce -  DELTAMARIN

II miejsce -  NetWorkS!

III miejsce - TRANSPROJEKT GDAŃSKI

 

Kategoria duże firmy (251-1000 osób)

III miejsce - Arla Global Shared Services

II miejsce - Jeppesen Poland

I miejsce - UTC Fire & Security Polska

 

Kategoria największe firmy (1000+ osób)

I miejsce - Gdańska Stocznia Remontowa

II miejsce - Urząd Miejski w Gdańsku

III miejsce - Grupa Kapitałowa LOTOS

 

Kategoria uczelnie wyższe

I miejsce - Politechnika Gdańska

II miejsce - Uniwersytet Gdański

III miejsce - Gdański Uniwersytet Medyczny

 

Kategoria dzielnic Gdańska

I miejsce - dzielnica Olszynka

II miejsce - Piecki - Migowo

III miejsce - dzielnica Osowa

IV miejsce - dzielnica Jasień

Wyniki gry rowerowej, zapał i zaangażowanie mieszkańców w kampanię są dowodem zmian w obrębie samoświadomości mieszkańców  i gotowości do pozytywnych zmian w obrębie miasta! Kochasz Gdańsk? Wsiądź na rower. Widzimy się w drodze do pracy!

Porównanie wyników z edycją 2018:

Porownianie Wyników