ROWEROWY GDAŃSK
poniedziałek, 20 maja 2024

Nie bierz auta na plażę

Gdańskie kąpieliska w sezonie wakacyjnym przyciągają nie tylko tłumy turystów, ale też licznych mieszkańców naszego miasta. I jednym i drugim przypominamy, że wakacje to dobry czas, by dać odpocząć samochodom. A na plażę wybrać się rowerem, lub komunikacją miejską.

Gdańskie kąpieliska w sezonie wakacyjnym przyciągają nie tylko tłumy turystów, ale też licznych mieszkańców naszego miasta. I jednym i drugim przypominamy, że wakacje to dobry czas, by dać odpocząć samochodom. A na plażę wybrać się rowerem, lub komunikacją miejską.

sdAS

Parkingi rowerowe znajdują się przy wejściach na plażę, począwszy od Parku
Brzeźnieńskiego po granicę z Sopotem

Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi, Sobieszewo i przystań jachtowa Marina Gdańsk – wszystkie te gdańskie kąpieliska zostały w tym sezonie odznaczone międzynarodowym znakiem Błękitnej Flagi. Oznacza to, że spełniają najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania, informacji ekologicznej oraz bezpieczeństwa.

Wszystkich, którzy planują wycieczkę na plażę zachęcamy do odwiedzania strony internetowej http://www.kapieliskagdansk.pl/. Na stronie tej znajdują się informacje o wszelkich atrakcjach dostępnych na gdańskich kąpieliskach (w tym sezonie są to m.in. „plażowe biblioteki”, gdzie można zaopatrzyć się w lektury umilające plażowanie). Strona podaje też na bieżąco informację o temperaturze wody i powietrza na każdym kąpielisku, i o tym czy kąpiel jest dozwolona (biała flaga) czy zabroniona (czerwona).

Wszystkim wybierającym się na kąpieliska przypominamy, że w sezonie letnim obowiązuje specjalny - plażowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Linie tramwajowe zwyczajowo zmierzające w kierunku plaż jeżdżą z większą częstotliwością. Uruchomiono również specjalne linie tramwajowe, dzięki którym nad morze można bez przesiadek dojechać z Siedlec i Gdańska - Południe. Działa również linia autobusowa 606 z centrum do Twierdzy Wisłoujście i na Westerplatte. Szczegółową informację o trasach oraz rozkłady jazdy komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie http://www.ztm.gda.pl/, oraz na jej mobilnej wersji http://m.ztm.gda.pl. Można też skorzystać z wyszukiwarki połączeń http://info.zkm.pl. Natomiast aplikacja http://www.mobile.zkm.pl, uruchomiona w telefonie komórkowym, pokazuje na bieżąco za ile minut na danym przystanku pojawi się oczekiwany pojazd.

Niekwestionowane walory komunikacji miejskiej, to przede wszystkim oszczędność paliwa, krótszy czas dojazdu, a także komfort podróży - 100% autobusów jeżdżących po Gdańsku to pojazdy niskopodłogowe, z czego 80% wyposażonych jest w klimatyzację. Klimatyzowane są również gdańskie tramwaje PESA.

Na każde z gdańskich kąpielisk można też szybko i wygodnie dojechać rowerem - trasy rowerowe umożliwiają dojazd do plaż z niemal każdego miejsca w Gdańsku. Aktualna mapa infrastruktury rowerowej dostępna jest na stronie .w zakladce 'Plan Gdańska'.

Warto przypomnieć, że parkingi rowerowe znajdują się przy wszystkich wejściach na plażę, począwszy od Parku Brzeźnieńskiego po granicę z Sopotem.  Parking z 30 miejscami postojowymi dla rowerów powstał także przy plaży na Stogach, przy budynku Centrum Ratowniczego MOSiR. Część parkingów np., ten przy molo w Brzeźnie, jest zadaszona.

Spragnionym po rowerowej przejażdżce przypominamy, że przy wejściach na plażę nr 50, 63 i 71, przy molo w Brzeźnie i przy ul. Brzeźnieńskiej (na wysokości skrzyżowania z ul. Młodzieży Polskiej) znajdują się zdroje z wodą pitną.

Nad bezpieczeństwem jednośladów i ich właścicieli w pasie nadmorskim czuwają rowerowe, piesze i zmotoryzowane patrole Straży Miejskiej. We wszystkie wakacyjne weekendy po nadmorskich drogach rowerowych porusza się również rowerowy patrol ratowników medycznych ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare”.

A zatem - miłej podróży i do zobaczenia na plaży!