ROWEROWY GDAŃSK
niedziela, 23 czerwca 2024

O duńskiej kulturze rowerowej - wykład i dyskusja

W ramach festiwalu kultury nordyckiej Stefan M. Rasmussen, specjalista od szeroko pojętej komunikacji rowerowej, opowiedział, jak w Danii stwarza się warunki korzystne dla rowerzystów. Wykład poświęcony duńskiej kulturze rowerowej odbył się 26 listopada na Wydziale Neofilologii UG.
fg
W ramach festiwalu kultury nordyckiej Stefan M. Rasmussen, specjalista od szeroko pojętej komunikacji rowerowej, opowiedział, jak w Danii stwarza się warunki korzystne dla rowerzystów. Wykład poświęcony duńskiej kulturze rowerowej odbył się 26 listopada na Wydziale Neofilologii UG.
 
W dniach od 24 do 27 listopada na Uniwersytecie Gdańskim gościł Nordic Focus Festival. W programie imprezy przewidziano poświęcone krajom północy projekcje filmowe, warsztaty językowe, spektakl teatralny, wykłady i spotkania.
Kraje skandynawskie uznawane są za najbardziej przyjazne cyklistom. Dlatego podczas festiwalu kultury nordyckiej nie może zabraknąć tematyki rowerowej. 
Rower wpisany jest w DNA każdego Duńczyka. 65% wszystkich tras, z domu do pracy lub szkoły, pokonywana jest właśnie tym środkiem transportu. 40% mieszkańców Danii korzysta z roweru jako podstawowego sposobu przemieszczania się.
Stefan M. Rasmussen radził, jak skutecznie promować komunikację rowerową. Przybliżył "rowerowe szaleństwo" na przykładach z dwóch największych duńskich miast - Aarhus i Kopenhagi oraz realizowanych tam projektów. Partnerami wydarzenia były: Duński Instytut Kultury w Polsce oraz Referat Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Stefan M. Rasmussen jest konsultantem agencji reklamowej Aros Kommunikation, specjalizującym się w komunikacji rowerowej. Pracując w Urzędzie Miasta Kopenhaga, odpowiadał za kampanie promujące zrównoważony transport i branding Kopenhagi jako rowerowego miasta. Jest absolwentem Uniwersytetu w Aarhus i aktywistą Danish Cyclists' Federation.

Kultura rowerowa w mieście: spotkania i dyskusje
Program wydarzenia
Kiedy: 26 listopada (sobota)
Gdzie: Wydział Neofilologii UG (Sala teatralna)
ul. Wita Stwosza 51
80-308 Gdańsk

godz. 13:00:
Wykład Stefana M. Rasmussena: Duńska kultura rowerowa (ang. Promoting cycling through non physical means - learnings and examples from Denmark) Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

godz. 14:00: Panel dyskusyjny: Komunikacja rowerowa w mieście jako ważne narzędzie kształtowania mobilności
Paneliści: dr Piotr Kuropatwiński, Stefan M. Rasmussen, Krzysztof Perycz-Szczepański (UM w Gdańsku)
Moderatorka: Magdalena Szymańska