ROWEROWY GDAŃSK
poniedziałek, 20 maja 2024

Otwarcie trasy rowerowej i piknik na Wyspie Sobieszewskiej!

Droga rowerowa na Wyspie Sobieszewskiej urosła o kolejne 4,5 km! Zapraszamy na jej uroczyste otwarcie w sobotę 24 sierpnia, o godz. 9.30. Wydarzenie rozpocznie uroczysty przejazd rowerowy z udziałem Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.
Droga rowerowa Sobieszewo
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 


Przejazd rozpocznie się na skrzyżowaniu ul. Turystycznej z ul. Przegalińską. Trasa wiedzie aż do przeprawy promowej w Świbnie, gdzie od godz. 10.00 do północy trwać będzie Wakacyjny Piknik Rodzinny organizowany przez Miasto Gdańsk i OSP Gdańsk-Świbno.

Nowa droga rowerowa powstała wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, czyli drogi wojewódzkiej nr 501, na odcinku od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego. Tym samym uzupełniła trasę wzdłuż całej Wyspy Sobieszewskiej.
Nową trasę rowerową otworzą wspólnie Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Pierwsze 100 osób, które również zdecydują się na przejazd na trasie Sobieszewo-Świbno, otrzymają gdańskie dzwonki rowerowe. Uczestnik lub uczestniczka przejazdu, którzy najciekawiej ozdobią swój pojazd otrzymają nagrodę-niespodziankę.
To nie koniec atrakcji! Na mecie przejazdu, przy przeprawie promowej w Świbnie odbędzie się Wakacyjny Piknik Rodzinny organizowany przez OSP Świbno. W programie: pokazy ratownictwa, konkursy, gry i animacje dla dzieci, koncert zespołu Łubudubu, bezpłatny serwis rowerowy oraz zajęcia z Supersorterem, a na koniec zabawa taneczna do rana z DJ Dan Duo.

Program Wakacyjnego Pikniku Rodzinnego przy przeprawie promowej w Świbnie
godz. 10.00 Otwarcie pikniku
godz. 10.00 – 15.00 Warsztaty z Supersorterem
godz. 10.00 – 14.00 Porady i serwis rowerowy
godz. 11.30 Pokaz ratownictwa technicznego | Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Gdańsk
godz. 12.00 Konkursy na temat Wyspy Sobieszewskiej i wiedzy pożarniczej
godz. 13.00 Koncert zespołu ŁubuDubu „Pokolenie Tik-Taka”
godz. 15.00 – 18.00 Pokazy iluzji, pokazy cyrkowe, szczudlarze, malowanie buziek, bańki mydlane, gry i zabawy sprzętem pożarniczym z OSP Mikoszewo, OSP Drewnica i OSP Świbno
godz. 15.30 Finał turnieju piłki nożnej o puchar Prezesa OSP Świbno
godz. 19.30 – 00.00 Zabawa taneczna z DJ Dan Duo

W ramach inwestycji powstała dwukierunkowa droga o szerokości trzech metrów, do tego przebudowane zostało skrzyżowanie ulic Turystycznej i Przegalińskiej – powstało mini rondo oraz zbudowane zostały nowe odcinki chodników. W ramach projektu przebudowano również perony autobusowe, zjazdy i dojścia oraz odcinki murów oporowych i oświetlenie drogowe.
Trasa rowerowa jest współfinansowana ze środków unijnych, w ramach wojewódzkiego projektu “Pomorskie Trasy Rowerowe o zasięgu międzynarodowym R-10 i R-9”. Projekt ten zakłada budowę nowych dróg rowerowych, a także wykorzystanie dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu oraz utwardzonych dróg leśnych i wałów przeciwpowodziowych Wisły, do tego budowę infrastruktury dla rowerzystów (w tym miejsc postojowych) oraz oznakowanie całości zgodnie z obowiązującymi przepisami. Trasa R-10, czyli Nadmorski Szlak Hanzeatycki oraz Wiślana Trasa Rowerowa, będąca częścią R-9, położone są w korytarzach europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo.
Więcej informacji: www.gdanskwyspasobieszewska.pl oraz www.facebook.com/TerazWyspaSobieszewska/, a także www.gdansk.pl.