ROWEROWY GDAŃSK
sobota, 20 lipca 2024

Pasy rowerowe na Wita Stwosza - spotkanie z mieszkańcami

W związku z planami wytyczenia pasów rowerowych wzdłuż ulicy Wita Stwosza i alei Wojska Polskiego władze miasta spotkają się z mieszkańcami Strzyży i Oliwy.

W związku z planami wytyczenia pasów rowerowych wzdłuż ulicy Wita Stwosza i alei Wojska Polskiego władze miasta spotkają się z mieszkańcami Strzyży i Oliwy.

Opinii mieszkańców wysłucha Maciej Lisicki - Zastępca Prezydenta ds. Polityki Komunalnej i Remigiusz Kitliński - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Komunikacji Rowerowej. Zaproszono także radnych Okręgu Wyborczego nr 6, członków rady dzielnic i środowisk rowerowych.

Planowana zmiana organizacji ruchu polega na przeznaczeniu lewego pasa jezdni dla samochodów, a prawego dla rowerzystów. W ramach inwestycji planowane jest także urządzenie miejsc postojowych dla samochodów, przebudowa sygnalizacji świetlnej, zmiana znaków poziomych na jezdni oraz montaż stojaków na rowery. Projekt zakłada też poprawienie bezpieczeństwa pieszych np. dzięki ograniczeniu prędkości w newralgicznych punktach.

Proponowane rozwiązanie jest zgodne z najnowszymi trendami w polityce rowerowej. Obecnie odchodzi się od budowy kilometrów wydzielonych dróg rowerowych, na rzecz wykorzystywania istniejącej już infrastruktury i dopasowywania jej do potrzeb wielu użytkowników. Koszt planowanych zmian w przypadku ulic Wita Stwosza i Wojska Polskiego szacuje się na blisko 800 tys. zł. Tymczasem budowa wydzielonej drogi rowerowej z czerwonego asfaltu kosztowałaby ponad 6 mln zł.

Spotkanie z mieszkańcami odbędzie się 20 września o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Opackiej 7 w Oliwie. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. (58) 526 8087.

MS