ROWEROWY GDAŃSK
sobota, 20 lipca 2024

Rowerowy Gdańsk doceniony!

W czasie pikniku organizatorzy Przejazdu, Federacja Organizacji Rowerowych Pomorza, wręczyli nagrody: Złote i Srebrne Szprychy za szczególny wkład w rozwój transportu rowerowego.

W niedzielę już po raz osiemnasty odbył się Wielki Przejazd Rowerowy. Ulicami już nie tylko Gdańska, lecz miast całej aglomeracji przejechali rowerzyści w dwóch peletonach: północnym rozpoczynającym się w Wejherowie oraz południowym jadącym od Tczewa. Kulminacyjny moment nastąpił gdy oba peletony, łącznie kilkanaście tysięcy rowerzystów, spotkały się na granicy Gdańska i Sopotu i naraz wjechały w Drogę Zieloną kończąc przejazd piknikiem przy Ergo Arenie.

Złota Szprycha

W czasie pikniku organizatorzy Przejazdu, Federacja Organizacji Rowerowych Pomorza, wręczyli nagrody: Złote i Srebrne Szprychy za szczególny wkład w rozwój transportu rowerowego. W tym roku, Gdańsk doceniony został podwójnie. Referat Mobilności  Aktywnej otrzymał Srebrną Szprychę za przeprowadzoną przez nas akcję społeczną skierowaną do uczniów szkół podstawowych „Rowerowy maj”. Natomiast Złota Szprycha została przyznana Związkowi Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych za przygotowanie projektu koordynowanego przez Gdańsk: „Realizacja węzłów integracyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz STeR – System Tras Rowerowych dla Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta” przedstawionego do dofinansowania ze środków UE na lata 2014 - 2020 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Srebna Szprycha
 
 
  
 
 
 
 

  Projekt ten polega na pełnej integracji transportu rowerowego z komunikacją zbiorową. W jego ramach, na terenie całej Metropolii, powstaną węzły intermodalne z parkingami rowerowymi i innymi ułatwieniami dla rowerzystów. Powstaną również drogi rowerowe łączące węzły z terenem gmin. Uzupełnieniem ma być sieć roweru publicznego, która swoim zasięgiem również obejmować będzie obszar Metropolii. Koszt całego    projektu szacuje się na ok. 350 mln zł.

Poza Gdańskiem, Srebrne Szprychy otrzymali także: Małgorzata Ciecholińska, tczewska oficer rowerowa za pracę na rzecz rozwoju miejskiej infrastruktury rowerowej, Radio Gdańsk za kampanię „Zwolnij teraz”, Gazeta Wyborcza Trójmiasto za kampanię „Targ Węglowy musi być dla ludzi” oraz zespół projektu Mobilna Gdynia za pracę na rzecz rozwoju miejskiej infrastruktury rowerowej.

Wręczenie