ROWEROWY GDAŃSK
sobota, 20 lipca 2024

Rowerowy Maj 2016 podsumowany!

Dziewięć miast, jeden miesiąc, ponad 200 szkół i przedszkoli oraz blisko 60 tys. uczniów, którzy przynajmniej raz przyjechali do szkoły na rowerze. Tak w skrócie przedstawia się podsumowanie trzeciej edycji kampanii Rowerowy Maj.
na rolkach

Dziewięć miast, jeden miesiąc, ponad 200 szkół i przedszkoli oraz blisko 60 tys. uczniów, którzy przynajmniej raz przyjechali do szkoły na rowerze. Tak w skrócie przedstawia się podsumowanie trzeciej edycji kampanii Rowerowy Maj, w której do Gdańska dołączyły inne polskie miasta.

Pomysł zrodził się w Gdańsku, aby zachęcić uczniów do dojeżdżania do szkół w sposób aktywny tzn. na rowerach, hulajnogach i rolkach. Liczba uczestników rośnie lawinowo wraz z każdą edycją. Paradoksalnie to dzieci edukują rodziców, aby zostawić samochód w domu i pojechać wspólnie na rowerach.

Przez cały maj uczniowie pilnie wklejali naklejki za przejazdy do swoich rowerowych dzienniczków. Naklejki trafiały także na klasowe plakaty, wyeksponowane w dogodnych dla uczniów miejscach.

Poza Warszawą do kampanii dołączyły także Wrocław, Gdynia, Sopot, Zamość, Lublin, Tczew i Elbląg. Ogólna frekwencja rowerowa przekroczyła w tej kampanii 70 proc.

- Największym sukcesem Rowerowego Maja jest rowerowy czerwiec – zauważa Edyta Mantorska, koordynator kampanii w Warszawie. Utrzymujące się efekty zrealizowanej kampanii zauważają także koordynatorzy w szkołach. Justyna Frańczak, koordynatorka kampanii w Szkole Podstawowej nr 92 przyznaje, że choć maj dobiegł końca wiele dzieci nadal dojeżdża do szkoły na rowerach.

Najbardziej rowerowe szkoły już odebrały nagrody, a najbardziej rowerowe klasy udadzą się na wycieczki do centrów nauki i rozrywki.

W nawiązaniu do Rowerowego Maja uczniowie Gdańskich szkół już we wrześniu będą się uczyć jazdy na rowerze w ruchu miejskim oraz o kwestiach związanych z bezpieczeństwem.