ROWEROWY GDAŃSK
czwartek, 18 kwietnia 2024

Rowerowy Maj 2017 – znamy wszystkie wyniki!

Ponad 138 tys. dzieci oraz tysiąc pracowników szkół i przedszkoli wzięło udział w Rowerowym Maju 2017, co daje w sumie ponad 2 mln aktywnych podróży.
na scenia
sss
emocje
Ponad 138 tys. dzieci oraz tysiąc pracowników szkół i przedszkoli wzięło udział w Rowerowym Maju 2017, co daje ponad 2 mln aktywnych podróży. Czwarta edycja kampanii promującej komunikację rowerową odbyła się w 21 polskich miastach i gminach. Nawet opady śniegu nie powstrzymały uczniów i przedszkolaków przed jazdą na rowerach!

W Gdańsku, który zainicjował kampanię, ponad 26 tys. dzieci przynajmniej raz przyjechało do szkoły lub przedszkola na rowerze, rolkach lub hulajnodze, co daje w sumie blisko 713 tys. aktywnych podróży.

Średnia frekwencja rowerowa w Gdańsku wyniosła ponad 56 proc., co oznacza, że ponad połowa dzieci z gdańskich szkół podstawowych oraz przedszkoli przez cały maj docierała do swoich placówek w sposób aktywny. Z kolei aktywność rowerowa, czyli procent uczniów, którzy przynajmniej raz dotarli do szkoły na rowerze, hulajnodze czy rolkach, przekroczył 83 proc. Biorąc pod uwagę, że w gdańskiej kampanii uczestniczyły wszystkie publiczne szkoły podstawowe oraz wiele placówek niepublicznych i przedszkoli, wynik robi wrażenie. Choć Rowerowy Maj przybiera formę rowerowej zabawy, skutecznie kształtuje nawyki transportowe przyszłych dorosłych.

Ambasadorką tegorocznej kampanii była mama, triatlonista i blogerka Natalia Wodyńska-Stosik.
- To był wielki zaszczyt i szczęście! Wspaniała inicjatywa! Codziennie widziałam, jak dumne przedszkolaki przyjeżdżają na rowerze, hulajnodze, nawet podczas padającego w maju śniegu – opowiada pani Natalia, znana jako Trimama. - Mam nadzieję, że to dopiero początek aktywnych dojazdów do szkół i przedszkoli. Pod koniec kampanii moja trzy i pół-letnia córka zaczęła jeździć na dwukołowym rowerze, starsza pięciolatka latka przesiadła się na większy rower. Radości z codziennych dojazdów malowniczymi zakątkami Gdańska, nie było końca – wspomina nasza ambasadorka, której córki dojeżdżały na rowerach do śródmiejskiego przedszkola Pod Wesołą Chmurką. 

Szkoły i przedszkola rywalizowały o nagrody pieniężne, do przeznaczenia na elementy wyposażenia placówek. W kategorii szkół dużych zwyciężyła SP 12 na Ujeścisku-Łostowicach, w kategorii szkół średnich SP 79 na Przymorzu. Najbardziej rowerową placówką w kategorii szkół małych jest SP 62 w dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie, a najbardziej rowerowym przedszkolem – placówka numer 39 w Oliwie. Klasa 3a ze Szkoły Podstawowej 83 w Kokoszkach miała najlepszą frekwencję w Gdańsku, więcpojedzie na wycieczkę ufundowaną przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo- Kanalizacyjną.

Oficjalne wyniki Rowerowego Maja 2017 ogłoszono podczas Gdańskiego Pikniku Rowerowego 10 czerwca w Parku im. R. Reagana. W czerwcu i wrześniu najbardziej rowerowe klasy odwiedzą w nagrodę gdańskie centra nauki i rozrywki oraz uczestniczyć będą  zajęciach sportowych. Sponsorzy kampanii przygotowali dla nich ponad 20 rodzajów atrakcji do wyboru.

GALERIA ZDJĘĆ Z PIKNIKU ROWEROWEGO
Wyniki szkoły duże
Wyniki średnie szkoły
Wyniki RowerowyMaj2017 Małe Szkoły
przedszkola
Wyniki RowerowyMaj2017 Polska