ROWEROWY GDAŃSK
piątek, 19 lipca 2024

Dziesiąta edycja Kampania Rowerowy maj 2024 – dojeżdżaj do szkoły rowerem i zdobywaj nagrody

Rusza kampania Rowerowy Maj, podczas której uczniowie i przedszkolaki będą docierali do szkoły aktywnie – rowerem, hulajnogą, na rolkach, czy deskorolce. Dziesiąta już edycja wielkiego wiosennego wyzwania odbędzie się w dniach 6-29 maja 2024r.

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania, której celem jest promocja zdrowego trybu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Jej formuła łączy zabawę z elementami rywalizacji, dzięki czemu skutecznie wpływa na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych. Kampania skierowana jest do szkół podstawowych oraz przedszkoli. Rowerowy Maj uczy, że rower może być świetnym środkiem transportu do szkoły, czy przedszkola.

a.PNG
 

Zasady rowerowej zabawy są niezwykle proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze w sposób aktywny na lekcje, otrzymuje naklejki do indywidualnego rowerowego dzienniczka oraz na wspólny plakat klasowy. Aby zdobyć atrakcyjne nagrody, wystarczy wybrać rower, hulajnogę, rolki lub deskorolkę. W ten sposób wpływamy na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych, promujemy zdrowy styl życia, samodzielność dzieci, bezpieczeństwo komunikacyjne oraz dbamy o wyższą jakość naszego środowiska.

 

Rekordowa edycja

Kampania Rowerowy Maj z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tegorocznej edycji udział weźmie aż 220 gdańskich placówek - 124 przedszkola i 96 szkół podstawowych. To rekordowa edycja. Dla porównania, w roku 2023 liczba zgłoszonych placówek wynosiła 206, a w 2022 - 190.

Zasięg ogólnopolski

Z kolei w skali ogólnopolskiej, gmin realizujących kampanię będzie mniej niż w poprzednich edycjach, natomiast pojawiło się kilka nowych, które organizują Rowerowy Maj po raz pierwszy jest to Łódź oraz Starachowice. W tym roku zasięg kampanii objął 29 polskich gmin. Rowerowy Maj już na stałe zagościł w tak dużych miastach jak Warszawa, Wrocław, Kraków i Rzeszów.

 

W ramach umowy, zainteresowane samorządy otrzymały niezbędne narzędzia do organizacji kampanii i wsparcie merytoryczne ze strony Organizatora Głównego, czyli gminy Miasta Gdańska.

Samorządy realizujące kampanię według gdańskiego pomysłu, na własną rękę pozyskują sponsorów oraz zapewniają nagrody dla uczestników indywidualnych, poszczególnych klas, szkół i przedszkoli.

 

Rowerowy Maj uczy poprzez zabawę, że zdrowa rywalizacja i zasada "fair play" to nieodłączne elementy tej kampanii. Każda rowerowa aktywność zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej. Tytuł najbardziej rowerowej klasy w szkole przynosi dużo satysfakcji i gwarancję dobrej zabawy w postaci wspólnego wyjścia do kina, teatru, warsztatów czy parku linowego. Z Rowerowego Maja korzystają również uczestniczące w kampanii szkoły i przedszkola. Zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych stojaków rowerowych od samorządu, a te najbardziej aktywne na szansę zdobycia cennych nagród.

Podobnie jak w latach ubiegłych, placówki z najwyższą rowerową aktywnością będą mogły sięgnąć po nagrody finansowe ufundowane przez Miasto Gdańsk oraz naszych partnerów, firmę 7R S.A., która jest sponsorem nagrody finansowej dla trzech najlepszych przedszkoli, z przeznaczeniem na cele wspierające inicjatywy ekologiczne lub związane z promocją aktywności fizycznej, firmę SALTUS TU Życie SA i SALTUS TUW, które są sponsorem nagrody finansowej dla szkół z najwyższą frekwencją oraz GIWK, który ufundował nagrodę grupową dla klasy z najlepszym rowerowym wynikiem.

Dla Koordynatorów Szkolnych i Przedszkolnych z najlepszych placówek przewidziana jest wyjazdowa nagroda niespodzianka, ufundowana przez Port Czystej Energii.

 

RM RG2.PNG
 

 

Pierwsza edycja rowerowej zabawy odbyła się w 2014 roku wyłącznie w Gdańsku. Od tego momentu liczba miast, placówek i dzieci biorących udział w kampanii rośnie. Każda kolejna edycja staje się rekordową. Zasięg Rowerowego Maja w 2023 roku objął 41 polskich gmin, od największych miast do małych ośrodków wiejskich. Liczba aktywnych uczestników przekroczyła 259 tysięcy. Wykonali oni razem blisko 9 mln aktywnych podróży do szkół lub przedszkoli.

Czy w tym roku uda się pobić ostatni wynik? Trzymamy kciuki za wszystkie przedszkola i szkoły! Największą satysfakcją dla nas jest widok przepełnionych parkingów rowerowych pod placówkami, które nie pustoszeją po zakończeniu zabawy.

 

Partnerzy kampanii Rowerowy Maj 2024: Dr. Oetker fundator słodkich upominków, 7R S.A., Saltus TU Życie S.A., Saltus TUW, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna – fundatorzy nagród finansowych ,Port Czystej Energii, Helios, Astra, Kross -sponsorzy nagród indywidualnych oraz Port Brzeźno, sponsor nagrody grupowej.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://rowerowymaj.eu