ROWEROWY GDAŃSK
wtorek, 27 października 2020

Rowerowy Maj odwołany, ale pozytywny przekaz trwa

Zgodnie z utartą już tradycją i planem, lada moment powinien zacząć się Rowerowy Maj. Niestety z powodu ogłoszonej w całym kraju epidemii, ta największa w Polsce kampania promująca aktywne dojazdy do placówek edukacyjnych, musiała zostać odwołana.
Rowerowy Maj

 

Lada moment powinien zacząć się Rowerowy Maj, niestety z powodu ogłoszonego w całym kraju stanu epidemii, wywołanego przez rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, i w następstwie tego podjęcia działań zapobiegawczych w postaci zamknięcia szkół i przedszkoli, ta największa w Polsce kampania promująca aktywne dojazdy do placówek edukacyjnych, musiała zostać odwołana. Przygotowania do kampanii na poziomie krajowym były już praktycznie zrealizowane, a w przypadku wielu miast i gmin wiejskich, które zgłosiły się do tegorocznej edycji, dalece zaawansowane. W Gdańsku otrzymaliśmy zgłoszenia od rekordowej liczby 160 placówek szkolnych i przedszkolnych. Jesteśmy pewni, że przynajmniej część przygotowań i nabytego doświadczenia będzie mogła zostać wykorzystana w kolejnym roku, a zasięg i popularność kampanii Rowerowy Maj będą jeszcze większe.

Pomimo odwołania kampanii, zapraszamy Was do odwiedzenia strony internetowej kampanii – www.rowerowymaj.eu. Strona niedawno została przeprojektowana i między innymi wzbogaciła się o dział „poprzednie edycje”, gdzie zaprezentowano dane statystyczne i informacje dotyczące poprzednich siedmiu edycji. Dla lat 2018 i 2019 można sprawdzić nie tylko ogólne wyniki kampanii na poziomie krajowym i gminnym (rezultaty w miastach i ośrodkach wiejskich uczestniczących w danym roku), ale również przypomnieć sobie jaki wynik zanotowała wybrana szkoła lub przedszkole, a nawet podejrzeć frekwencję rowerową najlepszych klas i grup.

Na koniec – z pewnością nie trzeba przypominać Wam o wysokiej użyteczności komunikacyjnej roweru w codziennych podróżach lokalnych, a także o korzyściach zdrowotnych (wzmacnianie odporności)  i samej przyjemności jaką dostarcza regularna jazda rowerem, ale warto zacytować pozytywny komunikat Miasta Gdańska w tym temacie: „Prezydent Grzelak zachęca mieszkańców: wybierz rower, ale pamiętaj o środkach ostrożności”.