ROWEROWY GDAŃSK
niedziela, 23 czerwca 2024

Rowerowy Maj – znamy zwycięzców

Rowerowa zabawa dobiegła końca i możemy ogłosić zwycięzców. Po miesiącu zaciętej rywalizacji wiemy już, że aż. 76 proc. uczniów gdańskich podstawówek i 79 proc dzieci przedszkolnych przy wsparciu rodziców i nauczycieli docierało do szkół na rowerach, hulajnogach i rolkach. Co więcej frekwencja rowerowa przekroczyła 50 proc, co przekłada się na ponad 263 tysięcy aktywnych podróży. Tak rewelacyjnymi wynikami nie może poszczycić się żadna inna kampania rowerowa.
foto Rowerowy maj art 1

Rowerowa zabawa dobiegła końca i możemy ogłosić zwycięzców. Po miesiącu zaciętej rywalizacji wiemy już, że aż. 76 proc. uczniów gdańskich podstawówek i 79 proc dzieci przedszkolnych przy wsparciu rodziców i nauczycieli docierało do szkół na rowerach, hulajnogach i rolkach.  Co więcej frekwencja rowerowa przekroczyła 50 proc, co przekłada się na ponad 263 tysięcy aktywnych podróży. Tak rewelacyjnymi wynikami nie może poszczycić się żadna inna kampania rowerowa.

W kategorii szkół dużych wygrała Szkoła Podstawowa nr 12 na Ujeścisku, gdzie ponad 95 proc. uczniów dojeżdżało do szkoły na rowerach. - Bierzemy udział w każdej edycji Rowerowego Maja z niemałymi sukcesami. W tym roku był apetyt na zwycięstwo, ponieważ wcześniej nie udało nam się zająć pierwszego miejsca. Zaangażowane były nawet dzieciaki z oddziałów przedszkolnych, które przyjeżdżały na czym tylko się dało, także na rowerkach biegowych  - mówi Iwona Furmańczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12.

Z kolei Szkoła Podstawowa na 92 na Zaspie wiodła prym wśród szkół średnich. Blisko 100 proc. uczniów dojeżdżało do niej w sposób aktywny. Justyna Frańczak, koordynator kampanii w Szkole Podstawowej nr 92 przyznaje, że dla niej maj był dosyć trudnym okresem. – Natomiast dzieci były przeszczęśliwe. Wiele z nich, choć maj dobiegł końca, nadal dojeżdża do szkoły na rowerach. W ostatnim tygodniu udało mi się nawet zmotywować uczniów, którzy ani razu nie przyjechali w sposób aktywny, aby zrobili to dla klasy i dla szkoły – opowiada pani koordynator, dodając, że szkoła prowadziła na półmetku i liczyła na zwycięstwo w swojej kategorii.

foto Rowerowy maj art 3

Pierwsze miejsce na podium w kategorii szkół małych wygrała Szkoła Podstawowa nr 84 na Kokoszkach bijąc wszelkie dotychczasowe rekordy. Było w niej 100 proc. aktywnych uczestników. - Walka w naszej szkole była bardzo zacięta, tym bardziej, że w zeszłym roku zajęliśmy trzecie miejsce, a rok wcześniej piąte. Dojeżdżały dzieci, pracownicy, a nawet ksiądz. Jesteśmy tutaj bardzo zżyci i mobilizacja ze starszych klas przechodziła na młodsze. Udział brały również dzieci z zerówek z rodzicami - opowiada Katarzyna Firkowska, koordynator kampanii w Szkole Podstawowej nr 84, dodając, że dzieci dojeżdżają do szkoły na Kokoszkach na rowerach już od marca.

Tytuł najbardziej rowerowego przedszkola przypadł w tym roku placówce nr 39 przy ul. Opackiej w Oliwie. Emocjom nie jest koniec, od przyszłego tygodnia do dzieci trafią zasłużone nagrody. 13 czerwca o godz. 11 w SP 12 uroczysty apel z okazji zakończenia Rowerowego Maja 2016 poprowadzi sam Prezydent Adamowicz.

Podczas, gdy dla zwycięskich szkół w Gdańsku była to już kolejna przygoda z Rowerowym Majem, szkoły podstawowe w innych miastach m.in.: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Sopocie, Zamościu, Lublinie, Tczewie i Elblągu , brały udział w kampanii po raz pierwszy. Gdańska kampania sprawdziła się wszędzie, niezależnie od wielkości miasta, czy stopnia rozwoju infrastruktury rowerowej. W stolicy aktywność rowerowa wyniosła 79 proc przebijając o trzy punkty procentowe Gdańsk.  Najważniejsze jest, że udało się dzieci i wielu nauczycieli zarazić entuzjazmem do dwóch kółek i zaszczepić nowe, zdrowe nawyki transportowe.

Zobacz galerię zdjęć z tegorocznego Rowerowego Maja.

Szkoły Duże 2

Średnie Szkoły

Szkoły małe 2

Przedszkola2b
wyniki RM 2014-2016 nowe2
 

nowe logotypy Rowerowy Maj