ROWEROWY GDAŃSK
sobota, 20 lipca 2024

Rowerzyści się liczą!

W Gdańsku rowerzyści się liczą, i to dosłownie. Od ubiegłego tygodnia ruch rowerowy w naszym mieście jest automatycznie liczony, poprzez umieszone w nawierzchni pętle indukcyjne, w ośmiu nowych lokalizacjach.

W Gdańsku rowerzyści się liczą, i to dosłownie. Od ubiegłego tygodnia ruch rowerowy w naszym mieście jest automatycznie liczony, poprzez umieszone w nawierzchni pętle indukcyjne, w ośmiu nowych lokalizacjach. Wśród nowych punktów pomiaru znalazły się: al. Żołnierzy Wyklętych, Błędnik, al. Havla, Trakt św. Wojciecha, al. Hallera, ul. Łostowicka, al. Grunwaldzka na wysokości Uniwersytetu Gdańskiego oraz ul. Siennicka. Przejazdy rowerem są zliczane już w sumie na 13 gdańskich trasach rowerowych.

foto

Inspiracją do instalacji pierwszego licznika rowerowego w Gdańsku były słowa światowej sławy architekta i urbanisty Jana Gehl`a, który podczas pobytu w naszym mieście powiedział: „mierzymy to na czym nam zależy”.

Dla Gdańska rozwój ruchu rowerowego jest priorytetem, co odzwierciedlają liczby. Od 2009 roku liczba rowerzystów nieprzerwanie wzrasta o 20% rocznie. Gdańsk jest rowerową stolicą Polski i niekwestionowanym liderem pod względem długości tras rowerowych, a od niedawna również pod względem liczby punktów automatycznego pomiaru ruchu rowerowego. Dzięki pętlom indukcyjnym już dzisiaj wiemy, że w naszym mieście znajdują się dwie najbardziej ruchliwe drogi rowerowe w Polsce (dogra rowerowa w Pasie Nadmorskim oraz wzdłuż al. Zwycięstwa), na których natężenia ruchu rowerowego zazdroszczą nam nie tylko polskie ale również europejskie miasta. Dane gromadzone poprzez pętle indukcyjne pozwalają również na precyzyjne planowanie inwestycji rowerowych, a w przyszłości na bardziej równomierne rozłożenie ruchu rowerowego na gdańskich trasach rowerowych.

Dane z liczników są dostępne on-line. Kliknij tutaj.