ROWEROWY GDAŃSK
sobota, 20 lipca 2024

Skautowa sztafeta dookoła świata wystartuje w Gdańsku!

35 tys. km, 34 etapy, 21 krajów półkuli północnej – tak zapowiada się przejazd harcerzy na rowerach dookoła świata! Dołącz w sobotę do sztafety Bike Jamboree i przejedź symboliczny pierwszy fragment z Targu Węglowego na Wyspę Sobieszewską.

35 tys. km, 34 etapy, 21 krajów półkuli północnej – tak zapowiada się przejazd harcerzy na rowerach dookoła świata! Dołącz do sztafety Bike Jamboree i przejedź symboliczny pierwszy fragment z Targu Węglowego na Wyspę Sobieszewską.

ss

Czym jest Bike Jamboree?
Bike Jamboree 2019 to wyprawa, jakiej jeszcze nie było. - W 2015 roku, kiedy ruszyliśmy z Polski sztafetą na Światowe Jamboree Skautowe do Japonii wiedzieliśmy, że to nie koniec – mówi Anna Śledzińska z Fundacji Światowe Jamboree. - Złapaliśmy bakcyla i ruszamy dalej, do Wirginii Zachodniej w Stanach Zjednoczonych! Tym razem jednak z wydarzenia wrócimy także na rowerach, jadąc tym samym dookoła świata z Gdańska do Gdańska, pokonując 35 tysięcy kilometrów podzielonych na 34 etapy, odwiedzając 21 pięknych krajów półkuli północnej – dodaje.

Sprawdź trasę Jamboree tutaj.

Cel wyprawy
Uczestnicy harcerskiej rowerowej sztafety zrobią dwa przystanki. Pierwszy zaplanowali podczas Światowej Konferencji Skautowej w Baku, gdzie dowiedzą się, czy Polska zorganizuje Światowe Jamboree Skautowe w 2023 roku. Drugi przystanek to najbliższe Światowe Jamboree Skautowe w 2019 r. w Wirginii Zachodniej w Stanach Zjednoczonych.

Celem sztafety jest promocja Polski, Gdańska i skautingu jako ciekawego ruchu społecznego angażującego młodych, ambitnych i nietuzinkowych ludzi. - Wierzymy, że kolejne, 25. Światowe Jamboree Skautowe w roku 2023, odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej i chcemy pomóc w tym, by właśnie tak się stało. Dlatego start i metę sztafety zaplanowaliśmy w Gdańsku – wyjaśnia Anna Śledzińska.

Bike Jamboree to także historia o przyjaźni i wielkim wysiłku wielu osób – doświadczonych podróżników i ludzi bardzo młodych - by wspólnie odbyć rowerową podróż dookoła świata. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi.

Kiedy i gdzie?
Sztafeta wystartuje 27 maja o godz. 10.00 z Targu Węglowego w Gdańsku. Impreza rozpocznie się jednak już o 9.00 - wystąpieniem organizatorów z Fundacji Światowe Jamboree i Stowarzyszenia Afryka Nowaka, którzy opowiedzą o wyprawie. Światową ideę skautingu oraz przygotowania Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku przybliżą Małgorzata Sinica – Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska. Na scenie zagości również wybitny podróżnik Romuald Koperski, autor książek, które pomogły organizatorom przygotować się do wyprawy. Romuald opowie o wartości podróżowania, bezkresach Syberii oraz zagrzeje uczestników i uczestniczki sztafety do rozpoczęcia przygody!

- O 10:00 ruszymy przez Stare Główne Miasto i Zielony Most na Wyspę Sobieszewską, gdzie zapraszamy rowerzystów na Ptasi Piknik przy rezerwacie Ptasi Raj – zachęca Śledzińska. Organizatorzy festynu przygotowują ciekawy program dla całych rodzin. Z tego miejsca można zaplanować powrót do Trójmiasta lub ruszyć dalej z rowerzystami w kierunku Elbląga.

Trasa Bike Jamboree 2017-2019
Pierwszy etap sztafety ma charakter otwarty. Każdy może dołączyć do sztafety. Wieczorami planowane są spotkania z harcerzami i mieszkańcami. Sztafeta jedzie z Gdańska na wschód przez województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie. Przed samym wyjazdem za granicę, 4 czerwca odbędzie się rodzinny piknik rowerowy w Łukowie.

Dołącz do Bike Jamboree!
Ty także możesz przeżyć przygodę z perspektywy rowerowego siodełka! Zgłoś chęć udziału wypełniając formularz.

Co więcej?
W piątek, 26.05 o godz. 16.00 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie otwarta wystawa „Rowerem dookoła świata”, czyli przegląd zdjęć z wypraw rowerowych: Afryka Nowaka 2009-2011 oraz Rowerowe Jamboree 2015. Wystawa jest poświęcona także Kazimierzowi Nowakowi, który swoją podróżą zainspirował organizatorów do utworzenia Bike Jamboree.
- Osoby, które wrócą wieczorem do Gdańska zapraszamy na godzinę 19.00 do Strefy NGO na Targu Węglowym na „Warsztat podróży kulturowej” z Weroniką Szatkowską – uczestniczką poprzedniej edycji sztafety i organizatorką obecnej. Opowie, jak podróżować przez kultury, a nie miejsca turystyczne, jak sprawić, by wycieczka z zaliczania kolejnych atrakcji zmieniła się w doświadczenie życia, kuchni, muzyki i mentalności mieszkańców. I jak nie wydać na to fortuny – zachęca Anna Śledzińska.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Więcej informacji o wyprawie na stronie internetowej bikejamboree.pl oraz na profilu fb.com/BikeJamboree.