ROWEROWY GDAŃSK
poniedziałek, 20 maja 2024

Słupską kontrapasem

Kolejny kontrapas, umożliwiający jazdę rowerem w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy, pojawił się na ul. Słupskiej. Nowa organizacja ruchu obowiązuje na całym odcinku ulicy jednokierunkowej tzn. od ul. Kołobrzeskiej do ul. Jana Solikowskiego.
hg
Prawidłowy kierunek jazdy kontrapsem wyznaczają piktogramy ma jezdni. 

Kolejny kontrapas, umożliwiający jazdę rowerem w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy, pojawił się na ulicy Słupskiej. Nowa organizacja ruchu obowiązuje na całym odcinku ulicy jednokierunkowej tzn. od ul. Kołobrzeskiej do ul. Jana Solikowskiego.

Ul. Słupska dołączyła do sieci gdańskich kontrapasów, które wytyczono już na 56 ulicach. Kontrapas stanowi bezpieczne rozwiązanie, bo wymusza nawiązanie kontaktu wzrokowego między kierowcą a rowerzystą. Poza tym kontrapasy umożliwiają rowerzystom jazdę mniej ruchliwymi ulicami jednokierunkowymi i ominięcie głównych dróg przelotowych.

Miasto Gdańsk dysponuje kontrapasami o łącznej długości 12 km i jak wynika z rankingu miesięcznika „Rowertour” jest liderem tego typu rozwiązań w skali kraju. Następne w kolejności Wrocław i Kraków mają po około 2 km takich ulic.

Warto pamiętać, że kontrapas jest zawsze jednokierunkowy tzn. rowerzyści powinni nim jechać w kierunku przeciwnym do tego, w którym jadą samochody. Prawidłowy kierunek jazdy kontrapasem na ul. Słupskiej wyznaczają namalowane na jezdni piktogramy.