ROWEROWY GDAŃSK
piątek, 19 lipca 2024

Świętujemy tydzień mobilności

Gdańsk świętuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Dziś 16 września Dziś 16 w kilku punktach miasta na przechodniów i rowerzystów czekały jabłka i zaproszenia na kolejne atrakcje - Piknik Mobilności, kampanię Rowerem do ZOO czy Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.
Gdańsk świętuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Dziś 16 września w kilku punktach miasta na przechodniów i rowerzystów czekały jabłka i zaproszenia na  kolejne atrakcje - Piknik Mobilności, kampanię Rowerem do ZOO czy Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.

- Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to projekt Komisji Europejskiej, którego celem jest promocja alternatywnych dla samochodu środków transportu w mieście, szczególnie poruszania się pieszo, jazdy na rowerze i korzystania z komunikacji. W Gdańsku takie zachowania promujemy przez cały rok, choćby w ramach cieszących się coraz większym powodzeniem kampanii Rowerowy Maj, czy Rowerem do Pracy. A także, co ważne tworząc infrastrukturę przyjazną aktywnym i ekologicznym podróżom po mieście – mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. – Od lat inwestujemy w tabor tramwajowy i autobusowy, rozbudowujemy sieć linii tramwajowych. Gdańsk od lat uznawany jest za rowerową stolicę Polski, a sieć tras rowerowych w mieście zbliża się już do 600 km długości. I na tym nie koniec. W najbliższym czasie ruszamy z kolejnymi rowerowymi inwestycjami. Jedną z nich jest budowa trasy rowerowej wzdłuż al. Hallera na odcinku od ul. Gdańskiej, do ul. Wczasy - to część projektu „Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R10” – zaznacza wiceprezydent.

s
g
Do poruszania się po mieście w spsób aktywny zachęcał wiceprezydent Piotr Grzelak. Fot. Norbert Kubat 


W jedDziś 16 września w godzinach porannych na przechodniów i rowerzystów czekał PORANEK NIESPODZIANEK, czyli akcja promująca idee i wydarzenia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Gdańsku, w pakiecie ze zdrową niespodzianką! Do aktywnego udziału w Tygodniu Mobilności mieszkańców zachęcał m.in. wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Do zoo na rowerze
17 września (sobota) osoby, które przyjadą rowerem do oliwskiego ZOO będą mogły nabyć bilety wstępu za ułamek regularnej ceny (10 zł – normalny, 5 zł – ulgowy).
O godzinie 13.00 przy ZOO odbędzie się także pokaz dla dzieci, dzięki któremu dowiedzą się, więcej na temat natury zwierzaków oraz tego jak należy z nimi postępować. Zajęcia poprowadzi Straż Miejska w Gdańsku wraz z przeszkolonym do tego celu labradorem. To jednak nie koniec atrakcji.
Historyczne, linia i tramwaje
Tradycyjnie, jak co roku, z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, zostanie uruchomiona bezpłatna linia historyczna 101, która połączy Gdańsk z Gdynią. Linia będzie obsługiwana 6 autobusami przegubowymi. W tym roku także niespodzianka dla miłośników zabytkowych tramwajów. Dwa z nich Bergmann i Ring będą kursować 17 września na trasie Oliwa – Jelitkowo.

fQ
G
Piesi i rowerzyści w pięciu punktach w mieście otrzymali zaproszenia do udziału w tygodniu mobilności i jabłka na drogę :) Fot. Norbert Kubat
Piknik Mobilności
18 września (niedziela), od południa do godziny 17.00 zapraszamy wszystkich na Piknik Mobilności na ulicę Stągiewną. Podczas pikniku odbędą się m.in. pokazy akrobatyki rowerowej. Będzie też można uczestniczyć w akademii bezpiecznej jazdy, aby poczuć się pewniej na rowerze oraz nauczyć się go serwisować.
W południe przewodnik Aleksander Masłowski oprowadzi odwiedzających po Wyspie Spichrzów i jej najbliższym otoczeniu, opowiadając historię gdańskiej komunikacji i transportu, z uwzględnieniem tras, środków i urządzeń im służących.
Dzieci zbudują bezpieczne miasto na specjalnej makiecie oraz skorzystają z rowerków biegowych w strefie MP2K - Moje Pierwsze 2 Kółka. To jednocześnie nazwa kampanii edukacyjnej wprowadzającej najmłodsze dzieci w rowerowy świat poprzez jazdę na rowerkach biegowych tzw. „biegusach”. Dzięki niej rodzice dowiedzą się, czy już czas na zakup „biegusa”, a zaawansowani spróbują swych sił wśród rówieśników na torze przeszkód, ucząc się w ten sposób rywalizacji, ale również współdziałania.
Na dorosłych i dzieci czekają też rowery nietypowe z możliwością przejażdżki oraz rowery stacjonarne z blenderami do przygotowywania owocowych koktajli.
Edukatorzy Eduparku poprzez eksperymenty ukażą szkodliwość CO2, a Zarząd Transportu Miejskiego, Komenda Miejska Policji i Straż Miejska w Gdańsku poprowadzą tematyczne konkursy. Z przedstawicielami Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej porozmawiać będzie można o planowanej przebudowie Podwala Przedmiejskiego.
Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności w Gdańsku zakończy Dzień bez Samochodu. Kierowcy, którzy 22 września zostawią samochody w domach, będą mogli za darmo podróżować komunikacją miejską po okazaniu dowodu rejestracyjnego.

Dzień bez Samochodu – właściciele samochodów komunikacją miejską darmo!
Tradycyjnie, w Dniu bez Samochodu (22 września) każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, skorzystać będzie mógł z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami oraz pociągami SKM (w tym na linii PKM) na obszarze MZKZG.