ROWEROWY GDAŃSK
poniedziałek, 20 maja 2024

Tramwajem, autobusem, a może rowerem? Szczegółowy program Tygodnia Mobilności

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności w Gdańsku obfituje w atrakcje. Od wycieczek inspirowanych szeroko pojętą mobilnością, po warsztasty i profesjonalne sejse zdjęciowe dla rowerzystów.
cover

Warsztaty dla rowerzystów i rowerowe zdjęcia, impreza Rowerem do ZOO czy festyn z komunikacją miejską to atrakcje Europejskiego Tygodnia Mobilności w dniach 15 - 22 września w Gdańsku.

Tak zwany Mobility Week to cykliczna inicjatywa promująca zrównoważony transport i ekologiczne sposoby poruszania się po mieście. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Dzielmy się mobilnością”.

Z kolei do dzielenia się pomysłami na usprawnienie komunikacji rowerowej zachęcają inicjatorzy Cycle Hack czyli warsztatów poświęconych rowerowym innowacjom. Spotkania takie odbędą się równolegle w blisko 30 miastach na świecie, w tym także w Gdańsku, w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Uczestnicy opowiedzą o barierach, jakie napotykają, poruszając się na rowerach, aby w grupach wypracowywać ich rozwiązania oraz przetestować pomysły w terenie. Cycle Hack Gdańsk odbędzie się pod hasłem „Patenty na jazdę w niepogodę”. Na część warsztatową obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny. Jednocześnie odbędą się konsultacje lokalizacji parkingów Roweru Metropolitalnego, na które wstęp jest nielimitowany.

Sobotni festyn z komunikacją miejską na pętli tramwajowej Chełm – Witosa to jedna z nielicznych okazji, aby przejechać się zabytkowymi autobusami i zwiedzić zabytkowe tramwaje. Będzie też plenerowy serwis rowerowy, stanowiska Straży Miejskiej i Komendy Miejskiej Policji, konkurs plastyczny oraz quizy z nagrodami np. voucherami na mecze Lechii Gdańsk.

W ramach imprezy „Rowerem do ZOO”, przyjeżdżając do ogrodu zoologicznego na rowerze, będzie można kupić bilety wstępu za ułamek ceny tzn. za 10 zł bilet normalny i za 5 zł - ulgowy. Dodatkową atrakcją będzie gra terenowa „Mobilność zwierząt”, dzięki której dowiedzieć się można, jak daleko, szybko, wysoko i głęboko, biegają, wspinają się i nurkują zwierzęta w warunkach naturalnych oraz wziąć udział w losowaniu bonów zakupowych. 

Będzie także okazja, aby zrobić sobie profesjonalny rowerowy portret. Na rowerzystów czekać będziemy w poniedziałek przy Hali Olivii, a w czwartek przy Bramie Oliwskiej (żółtym wiadukcie).

Partnerzy wydarzenia zapraszają także na wycieczki inspirowane szeroko pojętą mobilnością: zwiedzanie gdańskiego lotniska, i terminalu kontenerowego, spacery historyczne po Nowym Porcie i Brzeźnie.

Program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2017 w Gdańsku

- Cycle Hack (15, 16, 17.09) - czyli patenty na jazdę w niepogodę, rozmowy o przyszłości Rowerowej Rywalizacji Miast i konsultacje stacji Roweru Metropolitalnego (część warsztatowa - obowiązują zapisy przez formularz rejestracyjny, konsultacje – udział nielimitowany)
Gdzie: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-803 Gdańsk
Kiedy?
• Piątek w godz.: 17:30 - 20:00
• Sobota w godz.: 10:00 - 16:00 (konsultacje w godz.: 11:00 - 14:00)
• Niedziela w godz.: 11:00 - 15:00 (konsultacje j/w w godz.: 11:00 - 14:00)

- Komunikacja miejska wczoraj i dziś - 16.09 (sobota) w godz.: 11:00 - 14:00 - festyn na pętli tramwajowej Chełm - Witosa;

- Zwiedzania terminala lotniczego - 16.09, godz.: 10:00 czyli wycieczka po Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy (obowiązują zapisy - formularz rejestracyjny)

- Przystanek Wiedzy – 16.09 w godz. 10:00 -17:00 - wystawa poświęcona komunikacji miejskiej, organizowana przez Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego w Bramie Wyżynnej, 

- Rowerem do ZOO - 17.09 (niedziela) w godz.: 09:00 - 19:00 - przyjedź do ZOO na rowerze i kup bilet za ułamek ceny (10 zł - normalny, 5 zł - ulgowy);

- Morskie opowieści - 18.09 (poniedziałek) godz.: 17:00 - spacer historyczny po Nowym Porcie wyruszy spod Morskiego Domu Kultury (obowiązują zapisy - formularz rejestracyjny)

- Zrób sobie profesjonalne ROWEROWE ZDJĘCIE!:
• 18.09 (poniedziałek) w godz.: 15:30 - 17:30 - pod Halą Olivią
• 21.09 (czwartek) w godz.: 15:30 - 17:30 - przy Bramie Oliwskiej (żółtym wiadukcie)

- Zwiedzanie Terminala kontenerowego DCT S.A - 20.09 (środa) godz.: 16:30 - wyjazd autokarem z parkingu przy ul. Długie Ogrody (obowiązują zapisy - formularz rejestracyjny, atrakcja dla osób pełnoletnich) 

- Poznaj Brzeźno z Dorotą Kuś – 21.09 (czwartek) godz.: 12:00 - spacer z elementami historii komunikacji miejskiej

- Europejski Dzień bez Samochodu - 22.09 (piątek) - zostaw samochód, weź dowód rejestracyjny i podróżuj za darmo komunikacją miejską