ROWEROWY GDAŃSK
piątek, 19 lipca 2024

Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gdańsku

16 września rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu! Miasto Gdańsk już po raz 5 piąty bierze udział w obchodach. Na mieszkańców Gdańska czekają nie tydzień, ale aż 2 tygodnie atrakcji dla mieszkańców od 9 do 22 września.

Inicjatywna została zapoczątkowana  przez Komisję Europejską w 2002 roku. Niezmienne od tego czasu Tydzień Zrównoważonego Transportu  trwa od 16 do 22 września.  Kampania ma na celu zachęcenie mieszkańców miast europejskich do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków transportu: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy z car-sharingu.

 

ETZT 2019
ETZT 2019
rowerowygdansk.pl

 

Punktem kulminacyjnym jest obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu, podczas którego tradycyjnie wyłączony z ruchu zostaje fragment infrastruktury drogowej danego miasta.  

Miasto Gdańsk już po raz 14 piąty bierze udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym roku obchody rozpoczęliśmy wcześniej 9 września inauguracją akcji Ulica Pełna Życia. Na mieszkańców Gdańska czekają 2 tygodnie atrakcji dla mieszkańców od 9 do 22 września. W ramach Tygodnia Zrównoważonego transportu zapraszamy na:

1.    Ulicę pełna życia
2.    Testy autonomicznego busa
3.    Eko-piknik Komunikacyjny
4.    Grę Rowerową – Kręć Kilometry dla Gdańska
5.    Dzień bez samochodu
6.    Bezpłatne przejazdy ZTM

Ulica pełna życia
Ulica Pełna życia, to gry podwórkowe, zumba, bieganie, wędrówki, nordic walking, warsztaty, strefy relaksu i dużo, dużo więcej. A wszystko w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Gdańsku, który potrwa aż do 22 września. W tym czasie na Dolnym Mieście pod nazwą Ulica Pełna Życia odbywa się będzie szereg aktywnych wydarzeń dla każdego i w każdym wieku. Inicjatywa finansowana jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej.
Ideą i głównym założeniem akcji organizowanej przez Miasto Gdańsk z aktywnym udziałem jej mieszkańców jest przekształcenie skrzyżowania ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej na Dolnym Mieście w przyjazne miejsce spotkań sąsiedzkich, z przestrzenią przeznaczoną na działania artystyczne, kreatywne i sportowe. Akcja ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że ulica nie jest wyłącznie miejscem służącym do jazdy samochodem, ale może stać się przestrzenią należącą do mieszkańców, z której każdy może korzystać.
Ulica wraca do mieszkańców! Są atrakcje dla najmłodszych, młodzieży, osób poszukujących przygód, dla amatorów aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a także dla seniorów.
Ulica Pełna Życia jest długa i urozmaicona. W programie znajdują się m. in. warsztaty, konkursy, zawody, spacery, spotkania i wiele innych, które mogły być zorganizowane dzięki współpracy z  m.in. SP nr. 65, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia czy Fundacją Fosa.
Projekt dofinansowany ze środków EU, w ramach realizacji projektu cities.multimodal

Szczegółowy harmonogram warsztatów jest na bieżąco publikowany na Facebooku na profilu: Rowerowy Gdańsk

Testy autonomicznego busa
Prezentacja autonomicznego elektrycznego busa, który do końca września wozić będzie mieszkańców Gdańska po trasie pokazowej wzdłuż ulicy Karwieńskiej, wystartowała w piątek 6 września.
Przez siedem dni w tygodniu, dwa razy na godzinę i przez pięć godzin dziennie (zgodnie z rozkładem) bus będzie nieodpłatnie wozić pasażerów. Trasa wiedzie od przystanku przy wejściu do ZOO, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym do przystanku końcowego przy ul. Spacerowej i z powrotem. Pojazd poruszać się będzie po zaprogramowanej wcześniej trasie, jednak na jego pokładzie obecny będzie operator, który zareaguje w razie sytuacji kryzysowej. Inicjatywna dofinansowana ze środków EU, w ramach realizacji projektu Sohjoa baltic.

Eko-piknik Komunikacyjny
Eko-piknik Komunikacyjny piknik organizowany na błoniach przy Europejskim Centrum Solidarności, w dniu 21 września, o godz. 10.00-14.00. Podczas pikniku odbędzie się m.in. prezentacje zabytkowych autobusów, pokazy artystyczne, pokazy ratownicze, warsztaty, konkursy, a także wymowna inicjatywna polegająca na wtłaczanie plastikowych butelek do autobusu i wiele innych atrakcji.

Gra Rowerowa – Kręć Kilometry dla Gdańska
Gra Rowerowa – „Kręć kilometry dla Gdańska” to gra organizowana od 1.09 do 30 października z użyciem aplikacji Activy, która mierzy przebyte kilometry i promuje codzienne przejazdy na rowerze, także dojazdy do pracy. Jest kontynuacją idei kampanii „European Cycling Challenge – Kręć kilometry dla Gdańska”. Dla uczestników akcji czekają liczne nagrody. Akcja dofinansowana ze środków EU, w ramach realizacji projektu cities.multimodal oraz BSR Electric.

Dzień bez samochodu
Dzień bez samochodu przypada 22 września. Każdy kierowca, który zdecyduje się podróż innym środkiem transportu niż samochód, może skorzystać z komunikacji miejskiej nieodpłatnie za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.


Emisja Okazjonalnych Biletów
ZTM emituje okazjonalne bilety z promocją ETZT na rewersie.
Bilety ukażą się w punktach sprzedaży od 16.09.2019 r.


Ulica Pełna Życia