ROWEROWY GDAŃSK
poniedziałek, 20 maja 2024

Uczestnicy Kongresu pod wrażeniem "Rowerowego Maja"

Blisko 200 osób, a w tym gronie urzędnicy, planiści i nauczyciele, rozmawiali podczas VII Kongresu Mobilności Aktywnej o promocji komunikacji pieszej i rowerowej.

Blisko 200 osób uczestniczyło 10 maja w VII Kongresie Mobilności Aktywnejy w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Największe wrażenie na uczestnikach zrobiła wizyta studyjna w szkołach podstawowych uczestniczących w kampanii Rowerowy Maj. Takiej rowerowej frekwencji nie powstydziłyby się szkoły w Holandii.

przejazd
Uczestnicy kongresu poznawali gdańską infrastrukturę rowerową  podczas przejazdu

Kongres otworzył prezydent Piotr Grzelak, zdradzając, że podczas trwania kampanii Rowerowy Maj dzieci, budząc go, nalegają, aby towarzyszył im na rowerze w drodze do szkoły.

Po zapoznaniu się prezentacjami poświęconymi m.in. tworzeniu bezpiecznych stref wokół szkół, uczeniu dzieci jazdy na rowerach w ruchu miejskim oraz kampaniom promującym komunikację pieszą i rowerową, uczestnicy odwiedzili Pozytywną Szkołę Podstawową i zobaczyli, jak przebiega kampania Rowerowy Maj. Liczba rowerów w najbliższym otoczeniu szkoły zaskoczyła zwłaszcza przedstawicieli innych polskich miast.

Ciekawym punktem programu był także powrót do budynku ECS na rowerach. Jego uczestnicy zapoznali się z innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi przez Gdańsk w zakresie infrastruktury rowerowej np. prawidłowym włączaniem pasów rowerowych w ronda. Trasa przejazdu przebiegała obok stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, o której opowiedział Tomasz Konopacki, rzecznik prasowy PKM.