ROWEROWY GDAŃSK
niedziela, 4 czerwca 2023

Więcej stojaków rowerowych pod gdańskimi szkołami

Blisko tysiąc nowych miejsc parkingowych dla rowerów pojawiło się przy 47 gdańskich szkołach. Dzięki temu wszystkie publiczne Szkoły Podstawowe i Gimnazja w Gdańsku dysponują stojakami dla rowerów.

Blisko tysiąc nowych miejsc parkingowych dla rowerów pojawiło się przy 47 gdańskich szkołach. Dzięki temu wszystkie publiczne Szkoły Podstawowe i Gimnazja w Gdańsku dysponują stojakami dla rowerów.

W sumie, we wrześniu b.r. zamontowano 500 stojaków, czyli aż 1000 nowych miejsc postojowych dla rowerów. W większości lokalizacji pojawiło się po 10 stojaków. Tak było m.in. w przypadku Szkoły Podstawowej nr 62 przy ul. Kępnej. Z prośbą o montaż stojaków zwracali się do Urzędu Miejskiego rodzice uczących się tam dzieci.

- Wraz z całą Radą Rodziców bardzo chcielibyśmy, by dzieci z naszej szkoły dojeżdżały do placówki rowerami – pisał rodzic wiadomości email adresowanej do Referatu Mobilności Aktywnej.

Z nowej infrastruktury cieszą się także pracownicy szkoły.
- Nauczyciele także dojeżdżają na rowerach do szkoły. Do tej pory przypinałam rower do kraty okiennej. Nowe stojaki zamontowano pod podcieniem, więc mamy naturalne zadaszenie – mówi Katarzyna Rachwalska, pedagog w szkole podstawowej w dzielnicy Krakowiec.

W części szkół stojaki zamontowano już wcześniej i cieszyły się takim zainteresowaniem, że trzeba było zamontować kolejne. Zapotrzebowanie na kolejne stojaki było na przykład w Szkole Podstawowej nr 47 przy ul. Reformackiej na Chełmie.

- Około dwa lata temu zamontowano 10 stojaków. Z początku stały puste, jednak od zeszłego roku cieszą się powodzeniem. Uczniowie dojeżdżający do szkoły na rowerach zachęcili kolegów i stojaków zaczęło brakować, szczególnie w ładną pogodę. Niektórzy przypinali rowery na przykład do krat okiennych – opowiada Barbara Deptała, dyrektor SP 47. Okazuje się, że na rowerach dojeżdżają także pracownicy szkoły oraz rodzice. We wrześniu szkoła zyskała kolejne 10 stojaków.

W sierpniu i wrześniu do szkół trafiły także najnowsze mapy rowerowe Gdańska, wydrukowane w ramach projektu Central MeetBike współfinansowanego przez Unię Europejską, w ramach programu CENTRAL EUROPE, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
- Mapy bardzo się przydały. Wykorzystuję je na zajęciach w bibliotece ze starszymi uczniami, gdzie zastanawiamy się, jak bezpiecznie dojechać w wybrane miejsce – dodaje Katarzyna Rachwalska z SP nr 62.

Poza szkołami, nowe stojaki pojawiły się także przy dwóch przedszkolach oraz pod siedzibą Zarządu Dróg i Zieleni. Koszt realizacji inwestycji opiewa na blisko 70 tysięcy złotych.