ROWEROWY GDAŃSK
niedziela, 23 czerwca 2024

Więcej stojaków rowerowych pod gdańskimi szkołami

Blisko tysiąc nowych miejsc parkingowych dla rowerów pojawiło się przy 47 gdańskich szkołach. Dzięki temu wszystkie publiczne Szkoły Podstawowe i Gimnazja w Gdańsku dysponują stojakami dla rowerów.

Blisko tysiąc nowych miejsc parkingowych dla rowerów pojawiło się przy 47 gdańskich szkołach. Dzięki temu wszystkie publiczne Szkoły Podstawowe i Gimnazja w Gdańsku dysponują stojakami dla rowerów.

W sumie, we wrześniu b.r. zamontowano 500 stojaków, czyli aż 1000 nowych miejsc postojowych dla rowerów. W większości lokalizacji pojawiło się po 10 stojaków. Tak było m.in. w przypadku Szkoły Podstawowej nr 62 przy ul. Kępnej. Z prośbą o montaż stojaków zwracali się do Urzędu Miejskiego rodzice uczących się tam dzieci.

- Wraz z całą Radą Rodziców bardzo chcielibyśmy, by dzieci z naszej szkoły dojeżdżały do placówki rowerami – pisał rodzic wiadomości email adresowanej do Referatu Mobilności Aktywnej.

Z nowej infrastruktury cieszą się także pracownicy szkoły.
- Nauczyciele także dojeżdżają na rowerach do szkoły. Do tej pory przypinałam rower do kraty okiennej. Nowe stojaki zamontowano pod podcieniem, więc mamy naturalne zadaszenie – mówi Katarzyna Rachwalska, pedagog w szkole podstawowej w dzielnicy Krakowiec.

W części szkół stojaki zamontowano już wcześniej i cieszyły się takim zainteresowaniem, że trzeba było zamontować kolejne. Zapotrzebowanie na kolejne stojaki było na przykład w Szkole Podstawowej nr 47 przy ul. Reformackiej na Chełmie.

- Około dwa lata temu zamontowano 10 stojaków. Z początku stały puste, jednak od zeszłego roku cieszą się powodzeniem. Uczniowie dojeżdżający do szkoły na rowerach zachęcili kolegów i stojaków zaczęło brakować, szczególnie w ładną pogodę. Niektórzy przypinali rowery na przykład do krat okiennych – opowiada Barbara Deptała, dyrektor SP 47. Okazuje się, że na rowerach dojeżdżają także pracownicy szkoły oraz rodzice. We wrześniu szkoła zyskała kolejne 10 stojaków.

W sierpniu i wrześniu do szkół trafiły także najnowsze mapy rowerowe Gdańska, wydrukowane w ramach projektu Central MeetBike współfinansowanego przez Unię Europejską, w ramach programu CENTRAL EUROPE, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
- Mapy bardzo się przydały. Wykorzystuję je na zajęciach w bibliotece ze starszymi uczniami, gdzie zastanawiamy się, jak bezpiecznie dojechać w wybrane miejsce – dodaje Katarzyna Rachwalska z SP nr 62.

Poza szkołami, nowe stojaki pojawiły się także przy dwóch przedszkolach oraz pod siedzibą Zarządu Dróg i Zieleni. Koszt realizacji inwestycji opiewa na blisko 70 tysięcy złotych.