ROWEROWY GDAŃSK
sobota, 20 lipca 2024

Wita Stwosza - jak korzystać ze skrzyżowań

Na czterech skrzyżowaniach w obrębie alei Wojska Polskiego i ulicy Wita Stwosza wprowadzono nową organizacje ruchu. Podpowiadamy jak z niej korzystać.

Na czterech skrzyżowaniach w obrębie alei Wojska Polskiego i ulicy Wita Stwosza wprowadzono nową organizacje ruchu. Podpowiadamy jak z niej korzystać.

Ponieważ skręt w lewo jest jednym z najbardziej skomplikowanych i niebezpiecznych manewrów, jakie możesz wykonać swoim rowerem na drodze, wprowadzamy rozwiązania, które zdecydowanie Tobie to ułatwią.

W zależności od warunków na drodze, czy aktualnej fazy świateł można zamiennie stosować dwie metody: możesz skorzystać ze śluzy rowerowej, lub wykonać tzw. „skręt na dwa”. Warto wiedzieć, że zielone światło zapala się 6 sec wcześniej dla rowerzystów niż dla samochodów.

Śluza rowerowa  przydaje się, gdy masz czerwone światło. Samochody stają wtedy przed śluzą, na którą możesz swobodnie wjechać i bez problemu ustawić się przy lewej krawędzi jezdni. Po zmianie świateł, wykonujesz klasyczny skręt w lewo ustępując pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka. Rozwiązanie to znacznie poprawia bezpieczeństwo, gdyż na śluzie rowerzysta jest doskonale widoczny, a to podstawa.

h
a

Dojeżdżasz do lewej krawędzi jezdni ustawiając się na śluzie, przed samochodami.

Po zmianie świateł ruszasz przepuszczając pojazdy nadjeżdżające z przeciwka

Skręt na dwa 

W wielu krajach zaleca się jako najbezpieczniejszy i najmniej kłopotliwy dla rowerzystów sposób skręcenia w lewo. Trzymaj się prawej krawędzi jezdni i na skrzyżowaniu zjedź nieco w prawo, w poprzeczny wlot i ustaw się tak aby nie zastawiać przejazdu pojazdom jadącym za Tobą i żeby widzieć sygnalizację świetlną dla kierunku, w którym chcesz jechać. Gdy zapali się zielone jedź na wprost.

w
aQ
Trzymaj się prawej krawędzi i na skrzyżowaniu wjedź lekko w
poprzeczny wlot. Pamiętaj, że dobrze jest widzieć sygnalizację
świetlną

Po zmianie świateł jedziesz tak jakbyś jechał na wprost

asd