ROWEROWY GDAŃSK
piątek, 19 lipca 2024

Dobiegła końca 10. edycja kampanii Rowerowy Maj, akcji, której pomysł zrodził się właśnie w Gdańsku. W tym roku udział w kampanii wzięło 29 gmin w Polsce.

W czwartek, 13 czerwca na terenie Hevelianum przedstawiciele zwycięskich szkół i klas odebrali nagrody z rąk Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
koniec2
Rowerowy Maj 2024
mat. RMA

W wyzwaniu uczestniczyli uczniowie i przedszkolaki, którzy za każdy aktywny dojazd do szkoły lub przedszkola na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce zdobywali punkty. W Gdańsku do zabawy zgłosiło się 220 placówek (124 przedszkola i 96 szkół podstawowych), czyli aż o 14 więcej niż w ubiegłym roku.

Łączna frekwencja wyniosła 45% - na ten wynik złożyło się 252 630 aktywnych uczestników z 1284 placówek na terenie 29 miast i gmin biorących udział w kampanii.

Tylko w Gdańsku o tytuł najlepszej szkoły, przedszkola i klasy walczyło aż 39 522 uczestników. To oznacza, że w zabawie wzięło udział ponad 1500 uczestników więcej niż przed rokiem, a frekwencja wyniosła 56%. Uczniowie i nauczyciele odbyli ponad – 923 634 podróży do szkół i przedszkoli!

Piknik podsumowujący 2024
Piknik podsumowujący 2024
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Nagrody dla zwycięzców

W tym roku zabawa trwała od 6 do 29 maja. Zasady kampanii były bardzo proste, każdy uczestnik, który w maju dotarł na lekcje na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymywał naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najbardziej aktywnych uczestników klas i placówek czekały atrakcyjne nagrody.

Szczególnie zaangażowanym w zabawę, przyznano nagrody: najbardziej aktywne klasy skorzystają z ciekawych wycieczek, wyjść edukacyjnych, kulturalnych oraz warsztatów. Najlepszym placówkom wręczono również słodkie upominki ufundowane przez partnera kampanii, firmę dr Oetker.

Dzieci, które miały najwyższe frekwencje otrzymały bilety do kina ufundowane przez Kino Helios Polska, rękawiczki rowerowe ufundowane przez firmę KROSS, karty do salonów sieci Empik czy wejściówki do ZOO ufundowane przez Miasto Gdańsk.

W tym roku kontynuowana jest nagroda dla Koordynatorów z najlepszych placówek w każdej kategorii, ufundowana przez Port Czystej Energii -Dwudniowy wyjazd z wizytą studyjną do instalacji odzysku energii z odpadów w Szwecji dla Koordynatorów Szkolnych z najlepszych placówek. Dodatkowo, Koordynatorzy we wszystkich gdańskich placówkach otrzymali karty podarunkowe do sklepów Empik.

Warto podkreślić, że do tegorocznej edycji kampanii w Gdańsku dołączyli nowi sponsorzy nagród finansowych. Saltus Ubezpieczenia przekazał 20 tysięcy złotych dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii średnich, natomiast firma 7r ufundowała nagrodę finansową w wysokości 12 tysięcy złotych dla trzech najbardziej rowerowych przedszkoli.

Piknik podsumowujacy Rowerowy Maj 5
Piknik podsumowujacy Rowerowy Maj 
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Wyniki z podziałem na kategorie:

 

Kategoria szkół dużych

1 SP 92 86,8%frekwencji (Zaspa - Młyniec)

2 SP 80 86,2%frekwencji (Przymorze Wielkie)

3 SP 6 69,8%frekwencji (Ujeścisko – Łostowice)

 

Kategoria szkół średnich

1 SP 72 76,3% frekwencji (Stogi)

2 SP 77 69,8%frekwencji (Żabianka – Wejhera – Jelitkowo – Tysiąclecia)

3 SP 84 68,2%frekwencji (Kokoszki)

 

Kategoria szkół małych

1 SP 88 74,4% frekwencji (Wyspa Sobieszewska)

2 SP 83 66,6% frekwencji (Kokoszki)

3 SP "Octoschool" 62,7% frekwencji (Chełm)

 

Przedszkola

1 P-le 8 92,7% frekwencji (Kokoszki)

2 P-le 62 86,5% frekwencji (Przymorze Wielkie)

3 P-le 13 82,3% frekwencji (Zaspa – Młyniec)

 

Klasa ze 100% frekwencją

SP 62: IV a (Krakowiec – Górki Zachodnie)

 

Gratulujemy wygranym i do zobaczenia za rok!

Piknik podsumowujacy Rowerowy Maj
Piknik podsumowujacy Rowerowy Maj
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

 

Partnerzy kampanii Rowerowy Maj 2024: Dr. Oetker fundator słodkich upominków, 7R S.A., Saltus TU Życie S.A., Saltus TUW, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna – fundatorzy nagród finansowych ,Port Czystej Energii, Helios, Astra, Kross -sponsorzy nagród indywidualnych oraz Port Brzeźno, sponsor nagrody grupowej.

Piknik podsumowujacy Rowerowy Maj 2
Piknik podsumowujacy Rowerowy Maj 
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl