ROWEROWY GDAŃSK
sobota, 20 lipca 2024

Czekamy na autonomicznego busa

Jesteśmy w trakcie podpisywania umowy z firmą Easymile, która wygrała przetarg na usługę prezentacji autonomicznego busa na trasie pokazowej w Gdańsku. W przetargu, ogłoszonym w ramach realizacji projektu Sohjoa Baltic wpłynęła jedna oferta, którą zaakceptowaliśmy.

Rozstrzygnęliśmy przetarg na usługę prezentacji autonomicznego busa na trasie pokazowej w Gdańsku. W przetargu, ogłoszonym w ramach realizacji projektu Sohjoa Baltic wpłynęła jedna oferta, którą zaakceptowaliśmy.

mikrobus

W ramach projektu Sohjoa Baltic (Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego) prowadzone są badania, promocja oraz testy zautomatyzowanych, poruszających się bez kierowcy elektrycznych minibusów jako części łańcucha transportu publicznego, a w szczególności połączeń pierwszej/ostatniej mili.

W skład konsorcjum Sohjoa Baltic wchodzą partnerzy z Finlandii, Estonii, Szwecji, Łotwy, Niemiec, Polski, Norwegii oraz Danii, posiadający wiedzę techniczną z zakresu planowania transportu publicznego, jak również wiedzę prawną, połączoną ze zrozumieniem zagadnień technicznych, umożliwiających autonomiczny transport. Liderem projektu jest Uniwersytet Nauk Stosowanych Metropolia w Helsinkach.

Prezentacja autonomicznego busa na większą skalę tj. przez okres pół roku i w zróżnicowanych warunkach pogodowych odbyła się już w norweskim Kongsbergu. Busy produkowane przez francuską firmę Navya i dostarczone przez duńską firmę Autonomous Mobility wyjadą wkrótce na ulice Helsinek i Tallina. Prezentację na skalę zbliżoną do gdańskiej planuje także duńskie miasto Vejle oraz łotewski region Semigalii.

W ramach realizacji projektu w Gdańsku wybrano trasę pokazową i opracowano dla niej projekt tymczasowej organizacji ruchu oraz zlecono analizę poświęconą aspektom prawnym autonomicznej mobilności. Wyniki analizy zostały przedstawione ekspertom podczas wrześniowych ogólnopolskich warsztatów zorganizowanych w ramach gdańskich obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności 2018.

Przetarg na prezentację w Gdańsku ogłoszono 17 kwietnia i w związku z prośbami potencjalnych wykonawców oraz znaczną liczbą pytań do ogłoszenia dwukrotnie przesuwano termin na składanie ofert.

Miasto zdecydowało się zaakceptować ofertę złożoną przez producenta zautomatyzowanych busów EZ10 firmę Easymile. Oferta opiewa na kwotę 342 tys. zł. netto, co po doliczeniu podatku VAT daje cenę końcową w wysokości 420 660 zł.

Warto dodać, że ceny udostępniania autonomicznych busów znacząco wzrosły od 2016 roku, kiedy to partnerzy projektu przygotowywali aplikację o dofinansowanie z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego. W Europie nadal są tylko dwie firmy produkujące tego typu pojazdy w ofercie rynkowej. Jedną z nich jest firma Easymile, która ma dostarczyć do Gdańska elektryczny pojazd EZ 10. Pomieści on min. 9 osób i będzie wyposażony w system wykrywania przeszkód wokół pojazdu.

Zaplanowana na wrzesień usługa prezentacji busa polegać będzie na nieodpłatnym wożeniu pasażerów po trasie pokazowej wyznaczonej wzdłuż ulicy Karwieńskiej. Pojazd poruszać się będzie po zaprogramowanej wcześniej trasie, jednak na jego pokładzie obecny będzie operator, który w razie potrzeby odpowie na pytania pasażerów lub zareaguje w sytuacji kryzysowej. Bus kursować będzie minimum dwa razy na godzinę od przystanku początkowego przy ulicy Spacerowej, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym do przystanku końcowego przy Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym i z powrotem. Oferta Easymile obejmuje prezentację trwającą 24 dni operacyjne, przy czym ma to być co najmniej 6 dni w tygodniu przez minimum 5 godzin dziennie. Ostateczny rozkład jazdy zostanie zaakceptowany przez Zamawiającego.

W związku z marketingowym charakterem prezentacji oraz skomplikowaną logistyką przedsięwzięcia, po stronie wykonawcy, poza sprowadzeniem busa i zaprogramowaniem go do poruszania się po trasie pokazowej, będzie także uzyskanie dopuszczenia busa do ruchu, zapewnienie ubezpieczenia oraz obsługi busa przez przeszkolonych operatorów oraz dbanie o stan techniczny i sprawność operacyjną, garażowanie i ładowanie. Oferent zadeklarował też możliwość śledzenia położenia pojazdu w czasie rzeczywistym, wykorzystanie systemu automatycznego zliczania pasażerów, zapewnienie wyświetlacza zmiennej treści we wnętrzu pojazdu oraz transfer z obrazu z kamer skierowanych do wnętrza i na zewnątrz pojazdu.

Więcej informacji o projekcie Sohjoa Baltic dostępnych jest na stronie projektu.