ROWEROWY GDAŃSK
poniedziałek, 20 maja 2024

Rowerowy Maj 2019 - trwa walka o 3 mln przejazdów

Tegoroczna, VI już edycja kampanii Rowerowy Maj, ma szansę pobić rekord 3 milionów aktywnych dojazdów do szkół i przedszkoli. W inicjatywę włączyło się aż 47 polskich miast i gmin.

Tegoroczna, VI już edycja kampanii Rowerowy Maj, ma szansę na pobicie rekordu 3 milionów aktywnych dojazdów do szkół i przedszkoli. W inicjatywę włączyło się aż 47 polskich miast i gmin.

szkoła 1

Szkoła Podstawowa nr 24 w Dolnym Wrzeszczu, 7 maja 2019 r. 

Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy.

Nowością tej edycji Rowerowego Maja są tak zwane klasowe dni wolne. Dotychczas, dzieci, które w maju jechały na wycieczkę klasową, traciły możliwość rejestrowania aktywnych dojazdów do szkoły. Dzięki puli dni wolnych – maximum pięciu w czasie trwania kampanii – klasy te nie muszą się obawiać, że ucierpi ich rowerowa frekwencja.

Już drugi rok z rzędu nauczyciele korzystać mogą z elektronicznych dzienników, w których do trzech dni wstecz rejestrują aktywne dojazdy do szkoły swoich uczniów, a wszyscy zainteresowani na bieżąco śledzą statystyki.

W samym Gdańsku, w Rowerowym Maju uczestniczą 152 placówki (szkoły i przedszkola), ponad 2 tys. klas oraz 20 tys. uczestników. Przez niespełna trzy dni od poniedziałku 6 maja zarejestrowano już blisko 70 tys. aktywnych przejazdów, a rowerowa frekwencja osiągnęła poziom 43 proc.

Partnerem głównym Rowerowego Maja 2019 w Gdańsku jest Hevelianum, gdzie 6 czerwca odbędzie się piknik podsumowujący tegoroczną edycję. Na późniejszym etapie, uczniowie z najbardziej rowerowych klas w Gdańsku uczestniczyć będą w inspirujących zajęciach sportowych, kulturalnych i popularnonaukowych. Przygotowano ponad 20 rodzajów atrakcji.

W tegoroczną edycję po raz pierwszy włączyły się dwa obszary metropolitalne. Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot ufundował większość nagród klasowych dla uczestników z obszaru metropolii, natomiast Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ufundowała na swoim obszarze nagrody indywidualne – zestawy oświetlenia rowerowego.

Rowerowy Maj to największa w Polsce kampania społeczna promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz nauczycieli. Poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji inicjatywa ta, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły i uczy dobrych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.