ROWEROWY GDAŃSK
środa, 18 września 2024

Rower w komunikacji miejskiej

Rower jest najszybszym i najbardziej ekonomicznym środkiem transportu na krótkich odcinkach, a w połączeniu z komunikacją publiczną, także na dłuższych. Ale na jakich zasadach można przewozić rower w pojazdach komunikacji miejskiej?
Rower w autobusie
mat. prasowe gdansk.pl


Zarząd Transportu Miejskiego zezwala pasażerom na podróż z rowerem na podstawie ważnego biletu. Natomiast sam rower, podobnie jak przewóz bagażu podręcznego, wózka inwalidzkiego lub dziecięcego oraz zwierząt nie podlega opłacie.
Należy pamiętać, że przewóz rowerów jest dozwolony w pojazdach niskopodłogowych, pod warunkiem, że nie zagraża on bezpieczeństwu ruchu oraz pasażerów, a o tym decyduje kierowca. To właśnie kierowca odpowiada bowiem za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom i decyduje o możliwości przewożenia roweru w pojeździe komunikacji miejskiej. Jeżeli więc kierowca uzna, że w pojeździe panuje zbyt duży tłok, może odmówić przewozu roweru.

Także osoby podróżujące Szybką Koleją Miejską mogą na podstawie ważnego biletu bez dodatkowej opłaty przewieźć rower. Jeżeli jest on niezłożony i nie opakowany, należy skorzystać z wyznaczonego do tego wagonu, oznaczonego logotypem „rowery” lub napisem „dla podróżnych z większym bagażem ręcznym". Zazwyczaj są to skrajne przedziały składu wagonów oprócz przedziału przyległego bezpośrednio do kabiny maszynisty. Dodatkowe informacje na swojej stronie internetowej SKM.
Czytamy tam m. in.: Uprzejmie informujemy, iż w okresie od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2012 roku, każdy podróżny posiadający ważny bilet na przejazd pociągiem SKM, przewożąc rower w pociągu SKM, nie musi posiadać żadnego dodatkowego biletu na jego przewóz.
Strona informuje również, że rower powinien być przewożony pod nadzorem podróżnego i nie może przeszkadzać podróżnym i powodować uszkodzeń lub zniszczeń wagonu.