STEP UP - Wzmocnienie skuteczności polityki na rzecz pieszych w Europie
STEP UP to innowacyjny projekt europejski, wspierany przez ośmiu partnerów miejskich i regionalnych, mający na celu zapewnienie, aby wiele polityk dotyczących ruchu pieszego, które pojawiają się na wszystkich szczeblach, było jak najbardziej skutecznych w realizacji wspólnej wizji bezpieczniejszej, zdrowszej, czystszej i bardziej zrównoważonej Europy.
Celem projektu STEP UP obok zacieśniania współpracy miast i regionów jest poprawa dokumentów strategicznych zawierających komponent pieszy. W przypadku Gdańska, jest to aktualizacja gdańskiego SUMP (Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej), z wyraźnym podkreśleniem roli ruchu pieszego i poprawy dostępności przestrzeni publicznych. Dokument ten ustala strategiczne ramy kierunków rozwoju transportu i mobilności w Gdańsku
Wizyty studyjne i warsztaty organizowane w miastach i regionach partnerów są okazją dla gdańskiego zespołu do nabywania wiedzy, do wymiany doświadczeń, nt ruchu pieszego, nt złych i dobrych rozwiązań drogowych, jak również do planowania wspólnego wdrażania projektów pilotażowych. W ramach projektu STEP UP Miasto Gdańsk w roku 2025 jest organizatorem, konferencji międzynarodowej nt ruchu pieszego, połączonej z wizytą studyjną partnerów programu.
Ośmiu partnerów i Walk 21 Europe:
· Kraj związkowy Burgenland (Business Agency Burgenland); Austria - partner wiodący
· Miasto Braga (Câmara Municipal de Braga); Portugalia
· Miasto Gdańsk, Polska
· Zarząd Transportu Miejskiego w Wilnie (“Susisiekimo paslaugos”); Litwa
· Region Päijät-Häme; Finlandia
· Rada hrabstwa Fingal ( Fingal County Council); Irlandia
· Miasto Rotterdam; Holandia
· Miasto Heraklion; Grecja
Partnerem doradczym projektu STEP UP jest Fundacja Walk 21 Europe - sztandarowa organizacja zajmująca się rozwojem ruchu pieszego na świecie.
Budżet całkowity projektu: 2 098 163 EUR
Budżet Gdańska: 181 970 EUR, w tym dofinansowanie 80% ze środków Programu UE INTERREG wynosi: 145 576 EUR
Więcej informacji o projekcie: STEP UP - Strengthening The Effectiveness of Policies for eUropean Pedestrians | Interreg Europe