
Szlak ten upamiętnia granice dawnego podziału Europy na dwa bloki polityczne oraz jest częścią sieci 17 długodystansowych tras rowerowych EuroVelo, które łączą wiele pięknych zakątków Europy. Trasa EuroVelo 13 w regionie pomorskim prowadzi przez malownicze miejscowości, takie jak Łeba, Puck i przede wszystkim Trójmiasto, aż do wschodniej granicy województwa. Podróżując można podziwiać różnorodne, przestrzenne krajobrazy oraz liczne zabytki architektury. Jest to również okazja do odkrywania dziedzictwa czasów Żelaznej Kurtyny oraz lokalnych atrakcji.



Gdańsk jest też partnerem projektu europejskiego ICTr-CE (Innovative participatory sustainable business model for cycling along the Iron Curtain Trail), którego celem jest promocja i komercjalizacja Szlaku Żelaznej Kurtyny.

W ramach tego projektu zostały zorganizowane szkolenia skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw branży turystycznej oraz innych lokalnych interesariuszy. Podczas spotkań prowadzonych w formule hybrydowej, pozwalającej na zwiększenie dostępności i zasięgu projektu, omówiono znaczenie dziedzictwa kulturowego szlaku. Uczestnicy wzmacniali kompetencje cyfrowe dowiadując się jak skutecznie prowadzić sprzedaż swoich produktów i usług w internecie, wykorzystując nowoczesne narzędzia i strategie marketingowe. Przedstawiono także zasady certyfikacji obiektów turystycznych przyjaznych dla rowerzystów jako ważnego elementu promocji turystyki rowerowej naszego regionu. Na bieżąco raportowano o aktualnych działaniach i postępach w ramach projektu. Z prezentacjami przedstawionymi podczas spotkań zapoznać się można poniżej.
W dniach 7-11 kwietnia 2025 roku odbył się audyt szlaku na odcinku z Ustki do Gdańska. Podczas wyznaczania trasy audytu wykorzystano między innymi takie narzędzia do planowania wypraw rowerowych jak VeloMapa (mapa rowerowa polski - trasy i szlaki rowerowe) i VeloPlanner.

Sprawdzono szlak pod kątem infrastruktury drogowej, jej oznakowania i stanu nawierzchni, dostępności obiektów turystycznych dla rowerzystów indywidualnych oraz zorganizowanych, jak również atrakcje turystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem oferty odnoszącej się do dziedzictwa kulturowego czasów Żelaznej Kurtyny.
Dodatkowym celem audytu były spotkania z przedsiębiorcami w Ustce i Łebie, aby zachęcić ich do promowania szlaku Żelaznej Kurtyny w swoich obiektach i ofercie.
Podsumowując, EuroVelo 13 to nie tylko trasa rowerowa, ale także podróż przez historię i kulturę Europy. Pokonanie pomorskiej części tego szlaku na rowerze to wyjątkowa okazja do poznania uroków województwa i Gdańska. Zachęcamy wszystkich miłośników rowerowych przygód do wyruszenia na trasę EuroVelo 13 i odkrywania jej niezwykłych zakątków i historii.