ROWEROWY GDAŃSK
czwartek, 21 listopada 2024

Europejski Tydzień Mobilności 2017 - czas podsumowań

Krajowi koordynatorzy Europejskiego Tygodnia Mobilności podsumowali wydarzenie podczas spotkania w Luksemburgu, natomiast 17 listopada w Warszawie odbędzie się ogólnopolskie spotkanie lokalnych koordynatorów. Czas podsumować także gdańską edycję tego wydarzenia!
dystrybucja
cyclehack
rowerem do ZOO
W Luksemburgu, 9 listopada odbyło się spotkanie krajowych koordynatorów Europejskiego Tygodnia Mobilności, a 17 listopada w Warszawie odbędzie się podobne spotkanie lokalnych koordynatorów. Czas podsumować gdańską edycję tego wydarzenia!

W naszym mieście Tydzień Mobilności trwał nie siedem, a wyjątkowo osiem dni. Udało nam się bowiem połączyć dwie inicjatywy – tzw. European Mobility Week, tradycyjnie zaczynający się 16 września oraz Global Cycle Hack Weekend w dniach 15 – 17 września. O ile obydwie imprezy skupiają się na zrównoważonej mobilności, wydarzenie Cycle Hack kierowane jest do osób, które chcą przezwyciężać bariery do jazdy rowerem.

O wszystkich atrakcjach Tygodnia Mobilności informowaliśmy w ramach wydarzenia na stronie FB @RoweroweyGdańsk. Tradycyjnie też, w piątkowy poranek przywitaliśmy mieszkańców – pieszych i rowerzystów na pięciu gdańskich skrzyżowaniach, częstując ich jabłkami i rozdając zaproszenia na gdańską edycję tej europejskiej inicjatywy.

W ramach Cycle Hack Gdańsk, które odbyło pod hasłem „Patenty na jazdę w niepogodę”, zachęcaliśmy Was do dzielenia się pomysłami na usprawnienie komunikacji rowerowej. Spotkania takie odbyły się równolegle w blisko 30 miastach na świecie. Uczestnicy w Gdańsku opowiedzieli o barierach, jakie napotykają, poruszając się na rowerach, a w kolejnych dniach zastanawiali się nad ich rozwiązaniami. Napotykane bariery i pomysły na ich przezwyciężenie znalazły się na tak zwanych kartach barier. Następnie pracowaliśmy nad rozwinięciem kampanii „Rowerem do pracy”, tak aby pracodawcy włączyli się w promocję komunikacji rowerowej także, gdy pracownicy muszą zmierzyć się z gorszą pogodą. W ten sposób gdańskim patentem na jazdę w niepogodą ma szansę stać się kampania społeczna koordynowana przez miasto, w którą zaangażują się pracodawcy. Równolegle do Cycle Hack odbyły się konsultacje lokalizacji parkingów Roweru Metropolitalnego.

Po raz drugi z rzędu odbyła się impreza Rowerem do ZOO. Osoby, które w niedzielę 17 września przyjechały do ogrodu zoologicznego na rowerze, kupiły bilety wstępu za ułamek ceny tzn. za 10 zł bilet normalny i za 5 zł - ulgowy. Z promocji cenowej w tym dniu skorzystało 165 osób. Przygotowaliśmy także grę terenową „Mobilność zwierząt”, której uczestnicy dowiedzieli się, jak daleko, szybko, wysoko i głęboko, biegają, wspinają się i nurkują zwierzęta w warunkach naturalnych.

Podczas dwóch imprez tzn. Rowerem do ZOO oraz Pikniku z Komunikacją Miejską (16 września) mogliście także nieodpłatnie skorzystać z serwisu rowerowego. Chętnie robiliście sobie także profesjonalne rowerowe zdjęcia. W ramach dwóch popołudniowych sesji – 18 września przy Hali Olivii oraz 21 września przy Bramie Oliwskiej z atrakcji skorzystało 77 osób.

Prawdziwym hitem tegorocznego Tygodnia Mobilności były wycieczki inspirowane mobilnością. Dzięki uprzejmości Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy oraz Terminala Kontenerowego DCT S.A. mogliście zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne dla osób tam niezatrudnionych. W wycieczkach udział wzięło ponad 80 osób.

Co roku, miasta biorące udział w europejskiej inicjatywie mogą ubiegać się o nagrodę European Mobility Week Award. Nasze miasto także uczestniczy w rywalizacji, której wyniki poznamy wraz z początkiem 2018 roku. Tymczasem, jeżeli macie sugestie dotyczące przyszłorocznej edycji Tygodnia Mobilności, możecie je przesyłać na adres e-mail: rowery@gdansk.gda.pl.

ZDJĘCIA: