ROWEROWY GDAŃSK
poniedziałek, 20 maja 2024

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu i Dzień Elektromobilności

W zainicjonowanej przez Komisję Europejską kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu miasto Gdańsk bierze udział od wielu lat, także w tym roku. Przez cały tydzień w Europie, władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty zachęcają mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia.

Celem działań jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Przesłanie tegorocznej edycji kryje się pod hasłem "Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie".

ETZT 2021 r.
ETZT 2021 r.
mat. RMA

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany każdego roku w połowie września. W 2021 roku obchody przypadają na okres od 16 września do 22 września.

Kampania ETZT skupia się głównie na:

  • zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa,
  • zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o związanych z masową motoryzacją negatywnych konsekwencjach dla jakości życia,
  • pokazaniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom.

Rozwój polskich miast i gmin oraz poprawa jakości życia wszystkich mieszkańców – to główne powody, dla których samorządy są zachęcane do aktywnego włączenia się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Udział w wydarzeniu to także szansa na promowanie swoich miejscowości, ciekawych pomysłów i inicjatyw, które rozwijają lokalny transport.

 

Dzień Elektromoobilności

Już w najbliższy weekend, w ramach ETZT, Miasto Gdańsk wraz z partnerem głównym wydarzenia, firmą SunSol, zaprasza na Dzień Elektromobilności, który odbędzie się 18 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 na Wyspie Ołowianka. Jest to pierwsza tego typu impreza w całości poświęcona tematyce elektromobilności. 
 
Plakat promujący Dzień Elektromobilności 2021 r.
Plakat promujący Dzień Elektromobilności 2021 r.
mat. RMA
 
Pośród licznych atrakcji każdy, bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. Będzie można odwiedzić strefę UTO (Urządzeń Transportu Osobistego) i zobaczyć jak przerobić zwykły rower na rower elektryczny. Będzie możliwość przetestowania hulajnóg elektrycznych od TIER na specjalnie przygotowanej trasie oraz rowerów elektrycznych od Electofun. 
Najmłodszych zapraszamy na tor wyścigowy napędzany siłą własnych nóg, a to co wyróżnia tą atrakcję, to to, że auta zasilane są za pomocą Energorowerów, a więc szybkość i technika pedałowania ma bezpośrednie przełożenie na prędkość i styl jazdy samochodzików na torze. Przejazd poprzedzony zostanie 10-15 minutowym kursem przygotowawczym, którego zadaniem jest wyjaśnienie, w jaki sposób tworzy się prąd pod wpływem pedałowania oraz poznaje jego najlepsze techniki! Tor będzie znakomitym źródłem rozrywki zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.
Zapraszamy również do Strefy edukacyjnej, w której pokazane zostaną korzyści wynikające z zastosowania różnych źródeł energii.
 
 
Podczas Dnia Elektromobilności, w strefie wystawowej, będzie można obejrzeć aktualną ofertę samochodów elektrycznych marki Mercedes Benz Goworowski, BMW Bawaria Motors Gdańsk, Porsche Centrum Sopot, Motor Centrum, KIA Interbis Gdańsk oraz zobaczyć auto na wodór - Toyotę Mirai.
 
Partner Główny wydarzenia Fronius zaprezentuje domowe ładowarki do samochodów elektrycznych WATT PILOT, a GreenWay pojawi się ze stacją ładowania. 
SunSol jako integrator energetyczny zaprezentuje rozwiązania instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz premierowo - fotowoltaiczny carport, dedykowany dla samochodów elektrycznych. MaxSol z Grupy SOL zdradzi tajniki instalacji fotowoltaicznych i przedstawi realne oszczędności z odnawialnych źródeł energii.
 
Ponadto na terenie Ołowianki, znajdą się: 
 
Strefa UTO – urządzenia transportu osobistego, czyli strefa pełna rowerów elektrycznych i hulajnóg, specjalnie przygotowany tor do jazdy testowej przez TIER, a także niespodzianki takie jak elektryczne pojazdy miejskie od Electofun oraz elektryczne trójkołowce od Miasta Gdańsk
 
Strefa dla dzieci – wyjątkowa strefa zabaw i gier przygotowana dla najmłodszych uczestników wydarzenia, animatorzy i pokazy specjalne, tory testowe oraz warsztaty, to tylko część rozrywek przewidziana dla dzieci
 
Strefa Chillout – usiądź wygodnie, zamów pyszną kawę i posłuchaj naszych Gości specjalnych, którzy porozmawiają na scenie wydarzenia o najnowszych rozwiązaniach wodorowych
 
Scena GDE – prezentacje przygotowane przez naszych Partnerów i Gości specjalnych Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, gdzie zaplanowaliśmy obalanie mitów związanych z elektromobilnością oraz możliwość zadawania pytań przez publiczność – chcemy usłyszeć Wasz głos!
 
Na scenie odbędą się prelekcje:
 
Wizja 24 godzin słońca - teraz i w przyszłości - prowadzona przez Fronius
Elektromobilność jako must-have nadchodzących lat - prowadzona przez Greenway
Auto elektyczne na co dzień - o plusach i minusach elektromobilności prowadzone przez PSPA
Jak TIER zmienia mikromobilność na dobre. W ramach wystąpienia opowiedzą o tym, co wyróżnia ich sprzęt, polityce miejskiej i jak to się stało, że są w 100% neutralni klimatycznie
Kalibracja zwykłego roweru na elektryczny - prowadzona przez Electofun
Instalacje fotowoltaiczne na carport - produkuj prąd i samodzielnie ładuj samochód
 
Dzięki uprzejmości MB-Recycling, w specjalnie postawionym kontenerze będzie można pozostawić domowe elektrośmieci (małe RTV i AGD).
Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprasza na wyjątkowe pokazy trash-art, czyli jak z elektroodpadów zrobić dzieło sztuki.
Całe wydarzenie poprowadzi znany i lubiany Adam Kornacki!
 
Dzień bez samochodu
 
Dzień bez samochodu
Dzień bez samochodu
mat. RMA
 
Tradycyjnie zapraszamy do świętowania Dnia bez Samochodu 22 września. Zamiast auta wybierzmy komunikację miejską, rower lub hulajnogę. W ten dzień, za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, właściciel lub współwłaściciel pojedzie komunikacją miejską za darmo.
 

Więcej informacji na: Rowerowy Gdańsk | Facebook oraz https://www.gdanskidzienelektromobilnosci.pl/

Organizator: Miasto Gdańsk

Partner Główny: SunSol

Patronat medialny: RMF MAXXX trójmiasto, trojmiasto.pl, gdansk.pl, rowerowygdansk.pl