ROWEROWY GDAŃSK
piątek, 19 lipca 2024

Gdańsk liderem według magazynu Rowertour

Gdańsk po raz trzeci zyskał tytuł najbardziej rowerowego miasta Polski. W rankingu miesięcznika Rowertour wyprzedził m.in. Toruń i Wrocław.
dg

Gdańsk po raz kolejny uznany został za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto Polski! Tytuł co dwa lata przyznaje ogólnopolski miesięcznik RowerTour, na podstawie rankingu opracowanego wspólnie z najważniejszymi organizacjami rowerowymi kraju.

Miesięcznik Rowertour już po raz czwarty opracował ranking „Rower w mieście”. Klasyfikacja objęła 41 największych polskich miast (wszystkie z liczbą powyżej 100 tys. mieszkańców). Pod lupę wzięto rozwiązania infrastrukturalne i w zakresie organizacji ruchu, ułatwienia i usprawnienia dla rowerów, inwestycje w parkingi rowerowe. Zbadano możliwości przewozu rowerów komunikacją miejską i imprezy dla mieszkańców promujące codzienne korzystanie z rowerów, ale też rekreację rowerową.

Pierwszy po raz trzeci
Gdańsk po raz trzeci z rzędu został zaklasyfikowany na pierwszym miejscu. Tym samym obronił czołową pozycję, jaką zajął zarówno dwa, jak i cztery lata temu. - Nasze miasto uzyskało w sumie 55 punktów, wyraźnie wyprzedzając Toruń (drugie miejsce i 48,2 pkt.) i Wrocław (trzecie miejsce i 47,9 pkt.). W przypadku Gdańska, szczególnie wysoko oceniono jakość i spójność sieci dróg rowerowych i powszechność stref ruchu uspokojonego (m.in. strefy tempo 30), przyjazność centrum miasta dla poruszania się rowerem, warunki dla parkowania rowerów oraz wykorzystanie przez miasto funduszy zewnętrznych dla rozwoju infrastruktury rowerowej i zaangażowanie w promocję codziennego poruszania się rowerem - mówi pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. Komunikacji Rowerowej Remigiusz Kitliński.

Obszerny artykuł z wynikami, rankingiem i dogłębną analizą, można znaleźć w najnowszym, listopadowym numerze miesięcznika Rowertour.

Na swoją rowerową pozycję Gdańsk pracuje od lat. - Od wielu lat konsekwentnie realizujemy program budowy nowoczesnych dróg rowerowych oraz zmian w organizacji ruchu, dzięki którym mieszkańcy oraz turyści mają możliwość korzystania z roweru jako alternatywnego środka transportu miejskiego i rekreacji - zaznacza zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. – Inwestycje w przyjazną rowerzystom infrastrukturę wspieramy dodatkowo działaniami promującymi jazdę rowerem wśród mieszkańców. I tak, z powodzeniem od lat prowadzimy m.in. takie kampanie jak „Rowerem do pracy”, czy dedykowany najmłodszym „Rowerowy Maj”. Warto wspomnieć, że wszystkie gdańskie szkoły podstawowe i gimnazja posiadają pojemne parkingi rowerowe. Tylko w tym roku przed szkołami zainstalowanych zostało kolejnych 2 tysiące stojaków – dodaje wiceprezydent.

Rowerem 4. generacji po Gdańsku i nie tylko

Obecnie Gdańsk wraz z 15 samorządami przygotowuje się także m.in. do realizacji projektu budowy systemu roweru metropolitalnego. - Do dyspozycji mieszkańców i odwiedzających nas turystów oddać chcemy nowoczesne rowery 4. generacji. Wypożyczanie takiego roweru ma być maksymalnie proste i dostępne. Zaletami takiego systemu są integralność z urządzeniami mobilnymi, lepsza synchronizacja z komunikacją zbiorową oraz brak konieczności zostawienia pojazdów tylko w dedykowanych miejscach – informuje Piotr Grzelak.
Chęć przystąpienia do projektu roweru metropolitalnego wyraziły: Sopot, Gdynia, Kartuzy, miasto i gmina Pruszcz Gdański, Tczew, Wejherowo, Puck, Reda, Rumia, gmina Sierakowice, gmina Somonino, gmina Stężyca, gmina Żukowo i gmina Władysławowo. Uruchomienie Systemu Roweru Metropolitalnego planowane jest wiosną 2018 roku.
Przypomnijmy, że w tym roku Gdańsk po raz drugi zwyciężył w European Cycling Challenge, czyli w Europejskiej Rowerowej Rywalizacji Miast, bijąc przy tym wszystkie dotychczasowe rekordy rywalizacji. O tytuł konkurowały 52 miasta, a Gdańsk uzyskał imponujący wynik ponad 825 tys. przejechanych kilometrów.

Przeczytaj też:

WYNIKI RANKINGU ROWERTOUR 2014

WYNIKI RANKINGU ROWERTOUR 2012