Maj dobiegł końca, a wraz z nim rywalizacja w ramach „European Cycling Challenge”. Gdańsk bezapelacyjnie wygrał we wszystkich kategoriach, bijąc wszystkie dotychczasowe rekordy z poprzednich edycji.
- Tytuł Rowerowej Stolicy Polski zobowiązuje. Przez ostatni miesiąc „Kręciliśmy kilometry dla Gdańska”. Kręciliśmy dziesiątki, setki, tysiące kilometrów. Kręciliśmy mimo zmęczenia, bólu nóg, deszczu i wszędobylskiego wiatru. Ale co najważniejsze kręciliśmy najlepiej ze wszystkich w Europie - cieszy się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
W gdańskiej drużynie aktywnie jeździło ponad 2,6 tys. osób, to najwięcej spośród wszystkich 39 miast uczestniczących w rowerowym wyzwaniu. W ciągu całego maja udało nam się wykręcić rekordowe 450 tys. km. Gdańsk jako pierwsze miasto w historii wygrał Rowerową Rywalizację Miast w obu kategoriach. W kategorii generalnej wyprzedziliśmy dużo większe miasta: Rzym, Barcelonę, Warszawę oraz Wrocław. W kategorii na Najbardziej Rowerowe Miasto (km/1000 mieszkańców) Gdańsk osiągnął rewelacyjny wynik 978 km, wyprzedzając litewskie Telsze 846 km oraz szwedzką Umeę 805 km.
|
Mimo, że od połowy maja jechaliśmy już w swojej własnej lidze, zostawiając inne europejskie miasta daleko w tyle, poziom rywalizacji w Gdańsku był niesamowity. Ponad 80 firm walczyło o jak najlepszą pozycję tabeli, a indywidualni uczestnicy walczyli o pierwszą „setkę”.
W kategorii firm najwięcej kilometrów na rowerach przejechali pracownicy Grupy Kapitałowej Lotos 33 tys. km, Urzędu Miejskiego w Gdańsku 20 tys. km oraz LPP 17 tys. W wielu firmach pracownicy rozpoczynali dzień od przejrzenia tabeli wyników i żywej dyskusji na temat tras pokonanych dzień wcześniej. Niejednokrotnie motywacją było to, aby wyprzedzić kolegę z pokoju czy swojego szefa, dlatego w maju na drogach rowerowych ruch był wyraźnie większy niż zazwyczaj. Niektórzy jeździli do pracy dłuższą drogą zdobywając przy okazji cenne kilometry do klasyfikacji.
Firmy również konkurowały ze sobą w podziale na kategorie. W kategorii mikro najlepiej jeździli pracownicy Centrum Treningu Umiejętności Społecznych TPBA, w wśród małych firm wygrała stocznia Conrad S.A., w kategorii średnich firm Biproraf Sp. z o.o., spośród dużych firm najlepszy był Jeppesen Poland, a w kategorii największych firm Urząd Miejski w Gdańsku.
Wśród indywidualnych uczestników najlepszy wynik w osiągnęli: Piotr Krzemiński 2427 km, Jakub Opoczyński 2255 km (obaj z Urzędu miejskiego w Gdańsku) oraz Krzysztof Makulski 2250 z Urzędu Celnego w Gdańsku. Osiągnięcie tak rewelacyjnych wyników wymagało wiele determinacji i wysiłku, gdyż uczestnicy wielokrotnie pokonywali ponad 100 km dziennie.
Wygraną w „Rowerowej Rywalizacji Miast” udowodniliśmy, że Gdańsk jest niezaprzeczalnie rowerową stolicą Polski, a jednocześnie wyraźnie zaznaczyliśmy swoją obecność na mapie rowerowej Europy.
- Chcielibyśmy podziękować wszystkim rowerzystkom i rowerzystom za tak wspaniałe zaangażowanie. Wygrana Gdańska w „European Cycling Challenge” to indywidualny sukces każdego z nas - mówi Remigiusz Kitliński, gdański officer rowerowy.