ROWEROWY GDAŃSK
czwartek, 30 listopada 2023

Kampania Rowerowy maj 2021 – dojeżdżaj do szkoły rowerem i zdobywaj nagrody

Ruszają przygotowania do wiosennej kampanii, podczas której uczniowie i przedszkolaki będą docierali do szkoły aktywnie – rowerem, hulajnogą, na rolkach czy deskorolce.
Rowerowy Maj 2021
Rowerowy Maj 2021
Fot. RMA

 

Siódma już edycja wielkiego wiosennego wyzwania odbędzie się w dniach 4-24 maja 2021r.  W tym roku kampania wyjątkowo potrwa 3 tygodnie. Przyczyną jej skrócenia jest przełożony termin egzaminów ósmoklasisty, z kwietnia na koniec maja. 

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania, której celem jest promocja zdrowego trybu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Jej formuła łączy zabawę z elementami rywalizacji, dzięki czemu skutecznie wpływa na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych. Kampania skierowana jest do szkół podstawowych oraz przedszkoli. Rowerowy Maj uczy, że rower może być świetnym środkiem transportu do szkoły czy przedszkola.

 
Rowerowy Maj 2021 r.
Rowerowy Maj 2021 r.
Mat. rowerowygdansk.pl

Zasady rowerowej zabawy są niezwykle proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze w sposób aktywny na lekcje, otrzymuje naklejki do indywidualnego rowerowego dzienniczka oraz na wspólny plakat klasowy. 

Efekty i korzyści Rowerowego Maja są odczuwalne nie tylko dla uczniów i szkół, ale również dla samorządów i środowiska. Po ubiegłorocznej, wymuszonej przez Covid przerwie wracamy z jeszcze większym entuzjazmem. W tym roku wyjątkowo zmieniamy zasady, by dopasować je do warunków pandemicznych. Nawet jeżeli szkoła lub przedszkole będzie funkcjonowało w trybie zdalnego nauczania, punktowane będą aktywne przejazdy do dowolnego, innego celu, trwające minimum 30 minut. Zależy nam, żeby budować w młodych ludziach nawyki podróżowania rowerem, hulajnogą, na rolkach czy wrotkach - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Zachęcam wszystkie polskie gminy do przyłączenia się do społecznej kampanii, która została zainicjowana w Gdańsku.

Naklejki w kształcie kółka trzymane w dłoniach.
Naklejki, które uczniowie otrzymują za przejazdy.
Fot. RMA

Pierwsza edycja rowerowej zabawy odbyła się w 2014 roku wyłącznie w Gdańsku. Od tego momentu liczba miast, placówek i dzieci biorących udział w kampanii rośnie. Każda kolejna edycja staje się rekordową. Zasięg Rowerowego Maja w 2019 roku objął 47 polskich gmin, od największych miast do małych ośrodków wiejskich. Liczba aktywnych uczestników przekroczyła 178 tysięcy. Wykonali oni razem blisko 4,3 mln aktywnych podróży do szkół lub przedszkoli. Największą satysfakcją jest widok przepełnionych parkingów rowerowych pod placówkami, które wcale nie pustoszeją po zakończeniu zabawy.  

Jak co roku, Miasto Gdańsk zaprasza najmłodszych, młodzież szkolną, nauczycieli, a także samorządy do dołączenia do inicjatywy, której atrakcyjność, skuteczność i potencjał w promocji zrównoważonej mobilności potwierdzają wszyscy dotychczasowi uczestnicy.  

Miasto Gdańsk, jako pomysłodawca i główny organizator kampanii z przyjemnością dzieli się swoim pomysłem, doświadczeniem i dobrymi praktykami z zakresu promocji ruchu rowerowego. 

 Organizator czeka na zgłoszenia gmin do końca lutego 2021r.

Jak dołączyć do kampanii? W ramach bezkosztowej umowy współpracy zainteresowane samorządy otrzymują niezbędne narzędzia do organizacji kampanii i wsparcie merytoryczne ze strony Organizatora Głównego. Zainteresowana placówka szkolna lub przedszkolna powinna zwrócić się do Urzędu Miasta lub Gminy, któremu podlega i zapytać o możliwość udziału w kampanii. Więcej informacji na stronie: https://rowerowymaj.eu 

Rowerowy Maj 2021 r.
Rowerowy Maj 2021 r.
mat. rowerowygdansk.pl

Organizator: Miasto Gdańsk

Patroni medialni: Onet.pl, gdansk.pl, trojmiasto.pl