ROWEROWY GDAŃSK
czwartek, 18 kwietnia 2024

Kolejny tydzień mobilności już za rok!

Poranek Niespodzianek, promocja Rowerem do ZOO oraz Piknik Mobilności na zrewitalizowanej ulicy Stągiewnej to tylko część atrakcji Europejskiego Tygodnia Zrónoważonego Transportu 2016 w Gdańsku.
Tydzień inspirowanych mobilnością atrakcji już za nami. Dla mieszkańców przygotowaliśmy m.in. Poranek Niespodzianek, promocję „Rowerem do ZOO” oraz Piknik Mobilności na zrewitalizowanej ulicy Stągiewnej.

16 września w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego czekaliśmy na pieszych i rowerzystów w pięciu często uczęszczanych przez nich lokalizacjach m.in. w pobliżu Hali Oliwia, przy centrum handlowym na rogu al. Grunwaldzkiej, przy Operze Bałtyckiej, w okolicach Zieleniaka oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Rozdaliśmy blisko trzy tysiące jabłek wraz z zaproszeniami do aktywnego udziału w Europejskim Tygodniu zrównoważonego Transportu.
M.in. dzięki tej akcji mieszkańcy dowiedzieli się o kampanii „Rowerem do ZOO”. Każda osoba, która w sobotę 17 września przyjechała do Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża na rowerze, mogła kupić bilet w promocyjnej cenie. Z promocji skorzystało ponad 250 osób. Aż 12 proc. wszystkich odwiedzających w tym dniu, stanowili rowerzyści.
spacer
w

Setki mieszkańców i turystów wzięły udział w obfitującym w atrakcje niedzielnym Pikniku Mobilności. Ponad 30 osób uczestniczyło w spacerze historycznym poświęconym komunikacji i transportowi w dawnym Gdańsku. Przewodnik Aleksander Masłowski oprowadził grupę po terenie Wyspy Spichrzów i jej najbliższym otoczeniu, od Stągiewnej, przez  Zielony Most, Nabrzeże Wyspy Spichrzów, Chmielną, Pożarniczą, Szafarnię, Ołowiankę, zahaczając o Angielską Groblę i Długie Ogrody. Uczestnicy dowiedzieli się o średniowiecznym szlaku komunikacyjnym, podziale miasta na dwie strefy – magazynową i mieszkalną, o historii i funkcjach poszczególnych bram i mostów, o transporcie wodnym, zarówno morskim jak i rzecznym, budowie statków w stoczniach Lastadii i Brabank, komunikacji tramwajowej, pierwszym dworcu kolejowym wewnątrz fortyfikacji, o kolei wąskotorowej na Żuławy i wreszcie o początkach ruchu samochodowego i zmianach w kształcie ulic nim spowodowanym.
Z kolei, jak te niekorzystne zmiany odwrócić pokazywali przedstawiciele Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej na planszach przedstawiających planowaną przebudowę Podwala Przedmiejskiego.
f
e
Furorę podczas pikniku zrobiły pokazy akrobatyki rowerowej oraz stacjonarne rowery z blenderami. Specjalnie dla dzieci przygotowano makietę, na której mogły zbudować bezpieczne miasto oraz strefę Moje Pierwsze 2 Kółka z rowerkami biegowymi.
Gratkę nie tylko dla miłośników rowerów stanowiły rowery nietypowe, które w liczbie 11 udostępniliśmy odwiedzającym. Dzieci i dorośli korzystali z rowerów trójkołowych, dwuosobowych rowerów poziomych czy np. roweru 11-osobwego dodatkowo napędzanego silnikiem.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończył w czwartek 22 września Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Właściciele samochodów mogli podróżować za darmo komunikacją miejską po okazaniu dowodu rejestracyjnego.