Tydzień inspirowanych mobilnością atrakcji już za nami. Dla mieszkańców przygotowaliśmy m.in. Poranek Niespodzianek, promocję „Rowerem do ZOO” oraz Piknik Mobilności na zrewitalizowanej ulicy Stągiewnej.
16 września w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego czekaliśmy na pieszych i rowerzystów w pięciu często uczęszczanych przez nich lokalizacjach m.in. w pobliżu Hali Oliwia, przy centrum handlowym na rogu al. Grunwaldzkiej, przy Operze Bałtyckiej, w okolicach Zieleniaka oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Rozdaliśmy blisko trzy tysiące jabłek wraz z zaproszeniami do aktywnego udziału w Europejskim Tygodniu zrównoważonego Transportu.
M.in. dzięki tej akcji mieszkańcy dowiedzieli się o kampanii „Rowerem do ZOO”. Każda osoba, która w sobotę 17 września przyjechała do Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża na rowerze, mogła kupić bilet w promocyjnej cenie. Z promocji skorzystało ponad 250 osób. Aż 12 proc. wszystkich odwiedzających w tym dniu, stanowili rowerzyści.
Setki mieszkańców i turystów wzięły udział w obfitującym w atrakcje niedzielnym Pikniku Mobilności. Ponad 30 osób uczestniczyło w spacerze historycznym poświęconym komunikacji i transportowi w dawnym Gdańsku. Przewodnik Aleksander Masłowski oprowadził grupę po terenie Wyspy Spichrzów i jej najbliższym otoczeniu, od Stągiewnej, przez Zielony Most, Nabrzeże Wyspy Spichrzów, Chmielną, Pożarniczą, Szafarnię, Ołowiankę, zahaczając o Angielską Groblę i Długie Ogrody. Uczestnicy dowiedzieli się o średniowiecznym szlaku komunikacyjnym, podziale miasta na dwie strefy – magazynową i mieszkalną, o historii i funkcjach poszczególnych bram i mostów, o transporcie wodnym, zarówno morskim jak i rzecznym, budowie statków w stoczniach Lastadii i Brabank, komunikacji tramwajowej, pierwszym dworcu kolejowym wewnątrz fortyfikacji, o kolei wąskotorowej na Żuławy i wreszcie o początkach ruchu samochodowego i zmianach w kształcie ulic nim spowodowanym.
Z kolei, jak te niekorzystne zmiany odwrócić pokazywali przedstawiciele Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej na planszach przedstawiających planowaną przebudowę Podwala Przedmiejskiego.
Furorę podczas pikniku zrobiły pokazy akrobatyki rowerowej oraz stacjonarne rowery z blenderami. Specjalnie dla dzieci przygotowano makietę, na której mogły zbudować bezpieczne miasto oraz strefę Moje Pierwsze 2 Kółka z rowerkami biegowymi.
Gratkę nie tylko dla miłośników rowerów stanowiły rowery nietypowe, które w liczbie 11 udostępniliśmy odwiedzającym. Dzieci i dorośli korzystali z rowerów trójkołowych, dwuosobowych rowerów poziomych czy np. roweru 11-osobwego dodatkowo napędzanego silnikiem.
Gratkę nie tylko dla miłośników rowerów stanowiły rowery nietypowe, które w liczbie 11 udostępniliśmy odwiedzającym. Dzieci i dorośli korzystali z rowerów trójkołowych, dwuosobowych rowerów poziomych czy np. roweru 11-osobwego dodatkowo napędzanego silnikiem.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończył w czwartek 22 września Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Właściciele samochodów mogli podróżować za darmo komunikacją miejską po okazaniu dowodu rejestracyjnego.