ROWEROWY GDAŃSK
czwartek, 21 listopada 2024

Piąty Rowerowy Maj - czy padnie rekord?

O tym, że Gdańsk opracował udany patent na promocję komunikacji rowerowej wśród dzieci i rodziców, świadczą rekordowe wyniki kampanii Rowerowy Maj oraz coraz większa liczba realizujących ją polskich miast. W dniach 7 – 30 maja odbędzie się jej piąta edycja.

O tym, że Gdańsk opracował udany patent na promocję komunikacji rowerowej wśród dzieci i rodziców, świadczą rekordowe wyniki kampanii Rowerowy Maj oraz coraz większa liczba realizujących ją polskich miast. W dniach 7 – 30 maja odbędzie się jej piąta edycja.

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy styl życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół 

lll
Fot. Dzięki www.rowerowymaj.eu można na bieżąco śledzić wyniki klasy, czy szkoły.

podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Zabawa połączona z elementami rywalizacji popularyzuje rower jako środek transportu i uczy zdrowych nawyków. Rowerowy Maj zmienia okolice szkół i przedszkoli na bezpieczne i przyjazne rowerzystom. Dzięki niemu zmniejsza się natężenie ruchu wśród szkół, a samorządy chętniej realizują prorowerowe inwestycje.

Zasady są proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju aktywnie dotrze na zajęcia: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najaktywniejsi uczestnicy otrzymują atrakcyjne nagrody.

Publiczne szkoły podstawowe w Gdańsku pierwsze zaproszenie do udziału w rowerowym Maju otrzymały w 2014 roku. Z roku na roku skala przedsięwzięcia była co raz większa, aby w 2016 roku przyciągnąć także inne polskie miasta – m.in. Warszawę, Gdynię i Sopot. Do 19 marca b.r. udział w rowerowym Maju 2018 potwierdziło 26 miast i gmin z polski, a nawet pojawiły się zapytania z zagranicy. Wśród tegorocznych debiutantów wymienić należy Bydgoszcz, Toruń czy Kielce. Samorządy realizujące kampanię według gdańskiego pomysłu,  na własną rękę pozyskują sponsorów oraz zapewniają nagrody dla uczestników indywidualnych, poszczególnych klas, szkół i przedszkoli.

Do Rowerowego Maja 2018 w Gdańsku  zgłosiło się 76 szkół podstawowych (68 w 2017 r.) i 68 przedszkoli (53 w ubiegłym roku). Wynika z tego, że ponad 38 tys. gdańskich uczniów i przedszkolaków oraz pracowników placówek edukacyjnych może w maju tego roku dojeżdżać na zajęcia na rowerach, hulajnogach, czy rolkach. To o pięć tysięcy więcej niż roku temu.
- Potencjał innych polskich miast poznamy wraz z początkiem kwietnia, bo rekrutacja szkół w niektórych miejscowościach trwała do końca marca. Jednak wszystko wskazuje na to, że pobijemy rekord 131 tys. uczestników z 2017 roku - mówi Monika Evini, koordynatorka krajowa Rowerowego Maja z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W ramach nowości, poza miastami debiutantami, wymienić należy także udział siódmoklasistów. Kampania nadal kierowana jest do uczniów przedszkoli i szkół podstawowych, jednak w związku z reformą edukacji, koordynatorzy klasowi i szkolni, motywować do aktywnych dojazdów będą także starsze dzieci.

Zgodnie z sugestią gdańskich nauczycieli zwiększy się także widoczność kampanii w szkołach i przedszkolach. Na drzwiach wejściowych odwiedzających przywitają plakaty o treści “Bierzemy udział w Rowerowym Maju”. Tak samo swoje wsparcie dla kampanii podkreślą fundatorzy nagród klasowych – gdańskie centra nauki, rozrywki i placówki kulturalne. Ich liczba w ubiegłym roku przekroczyła 20 podmiotów.

Jednak największą nowością tegorocznego Rowerowego Maja jest platforma on-line do obsługi kampanii, do której koordynatorzy placówek i nauczyciele z całego kraju wprowadzać będą wyniki uczniów. Rezultaty będą dostępne na stronie www.rowerowymaj.eu, dzięki czemu uczestnicy i wszyscy zainteresowani będą mogli na bieżąco śledzić wyniki klasy, czy szkoły. Na stronie głównej prezentowane będą wyniki szkół w Polsce, a na podstronach zebrane będą rezultaty placówek z danej miejscowości.
- Do tej pory koordynatorzy szkolni przesyłali wyniki “do centrali” tylko w połowie rywalizacji i na koniec - tłumaczy Monika Evini. - Teraz dopuszczamy maksymalnie trzydniowe opóźnienie z wprowadzeniem wyników na platformę.

Zwiększy się pula nagród ufundowanych przez prezydenta miasta Gdańska. Dotąd nagradzano trzy najlepsze szkoły podstawowe (po jednej w kategoriach szkół: małych, średnich i dużych) oraz jedno przedszkole. W tym roku otrzymają je pierwsze trzy szkoły w każdej kategorii i trzy przedszkola. Są to nagrody finansowe, które placówki przeznaczyć mogę m.in. ma elementy wyposażenia.

Kontakt do koordynatorów kampanii: Monika Evini i Łukasz Witczak - rowerowymaj@gdansk.gda.pl

Więcej informacji: www.rowerowymaj.eu oraz @RowerowyMaj.

ROWEROWY MAJ W OBIEKTYWIE (FOTOGALERIE):
Podsumowanie 2017
Rowerowy Maj 2017
Konkurs plastyczny 2017
Rowerowy Maj w Polsce 2016
Rowerowy Maj 2016
Rowerowy Maj w przedszkolach
Konkurs plastyczny 2016
Podsumowanie 2015
Rowerowy Maj 2015
Konkurs plastyczny 2015
Rowerowy Maj 2014