ROWEROWY GDAŃSK
czwartek, 14 listopada 2024

Półmetek projektu ICTR-CE: Koprivnica wspiera turystykę rowerową

Partnerzy zaangażowani w projekt ICTR-CE zebrali się w dniach 14-16 października w Koprivnicy w Chorwacji, aby dokonać przeglądu projektu w połowie jego realizacji.
Na zdjęciu widać stojących ludzi w grupie. Są to urzędnicy z Gdańska z partnerami projektu ICTR-CE. W tle widać drzewa. Wszyscy stoją na trawie. Dwie osoby trzymają w rekach plakaty projektów.
 
Fot. Vladimir Sadek

 

Spotkanie było okazją do refleksji nad dotychczasowymi postępami, ale także do omówienia przyszłych działań, w szczególności nadchodzących sesji mentorskich, które będą oferowane małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) oraz organizacjom wspierającym biznes wzdłuż Szlaku Żelaznej Kurtyny (ICTr). 

W Koprivnicy, mieście o bogatej kulturze rowerowej, uczestnicy mieli okazję zaangażować się w dyskusje na temat projektu i poznać lokalną infrastrukturę rowerową oraz inicjatywy turystyczne. Jedną z głównych atrakcji spotkania była wycieczka rowerowa z przewodnikiem wzdłuż Szlaku Żelaznej Kurtyny, który przecina również szlak „Amazon of Europe”, który prezentuje wyjątkowe naturalne piękno regionu, jednocześnie promując zrównoważoną turystykę. Transgraniczny szlak rowerowy „Amazon of Europe” biegnie wzdłuż rzek Mura, Drawa i Dunaj, obszaru uznanego za rezerwat biosfery UNESCO. Doświadczenie to pozwoliło partnerom projektu przekonać się na własne oczy o potencjale turystyki rowerowej dzięki promowaniu lokalnego rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska. 

Podczas wydarzenia uczestnicy odwiedzili również lokalne MŚP, które są bezpośrednio zaangażowane w sektor turystyki rowerowej w regionie. Spotkania te podkreśliły znaczenie wspierania lokalnych przedsiębiorstw i promowania innowacji w celu zapewnienia, że trasy rowerowe, takie jak Szlak Żelaznej Kurtyny i szlak Amazon of Europe, staną się kluczowymi czynnikami napędzającymi zrównoważoną turystykę w Europie Środkowej. Jednym z kluczowych wniosków z tych wizyt była potrzeba dostosowania programów mentorskich mających na celu zwiększenie zdolności lokalnych firm do wykorzystania rosnących możliwości turystyki rowerowej. 

Nadchodzący mentoring, który będzie oferowany w następnej fazie projektu, zapewni MŚP i organizacjom wspierającym biznes wskazówki dotyczące zrównoważonych praktyk biznesowych, strategii marketingowych i sposobów poprawy ich oferty usług dla rowerzystów. Celem jest wzmocnienie lokalnych gospodarek wzdłuż szlaku ICTr poprzez wyposażenie firm w narzędzia potrzebne do rozwoju w konkurencyjnym i świadomym ekologicznie krajobrazie turystycznym. 

Projekt ICTR-CE, będący obecnie na półmetku, nadal koncentruje się na wykorzystaniu historycznego i kulturowego znaczenia Szlaku Żelaznej Kurtyny, który rozciąga się na ponad 10 000 kilometrów w całej Europie. Szlak nie tylko upamiętnia historyczny podział Europy, ale także promuje wspólną europejską tożsamość poprzez inicjatywy zrównoważonej turystyki. Wspierając lokalną gospodarkę i zachęcając do ekologicznych podróży, projekt jest zgodny z szerszymi celami Unii Europejskiej w zakresie wspierania rozwoju regionalnego i ochrony środowiska.