ROWEROWY GDAŃSK
niedziela, 23 czerwca 2024

Rekordowy budżet na inwestycje rowerowe w Gdańsku

W 2019 roku przybędzie w Gdańsku około 25 km tras rowerowych. W miejskim budżecie na wydzielone inwestycje rowerowe zaplanowano ponad 68,6 mln zł. Do tej kwoty należy jeszcze dodać przynajmniej kilkanaście milionów zł, które zostaną przeznaczone na inwestycje rowerowe realizowane w ramach większych inwestycji drogowych. To największy budżet rowerowy w historii Gdańska.
W 2019 roku przybędzie w Gdańsku około 25 km tras rowerowych. W miejskim budżecie na wydzielone inwestycje rowerowe zaplanowano ponad 68,6 mln zł. Do tej kwoty należy jeszcze dodać przynajmniej kilkanaście milionów zł, które zostaną przeznaczone na inwestycje rowerowe realizowane w ramach większych inwestycji drogowych.  To największy budżet rowerowy w historii Gdańska.

Obecnie sieć wydzielonych dróg rowerowych w Gdańsku liczy 123,5 km, ciągów pieszo-rowerowych 18 km, pasów rowerowych 10 km. Do tego dochodzi 517,5 km ulic z uspokojonym ruchem, o dopuszczalnej prędkości maksymalnej nie większej niż 30 km/h oraz 221 ulic jednokierunkowych o łącznej długości 51,8 km z dopuszczonym ruchem rowerów "pod prąd". Dziennie na terenie Gdańska wykonywanych jest ok. 51,3 tys. podróży rowerem. Na podstawie dwóch ostatnich kompleksowych badań ruchu przeprowadzonych w roku 2009 i 2016 odnotowano trzykrotny wzrost udziału ruchu rowerowego z 2% do 6%. 

- Zmieniają się komunikacyjne przyzwyczajenia mieszkańców Gdańska i co raz częściej wybierają rower. Inwestujemy w rozbudowę tras rowerowych, organizujemy ogólnopolskie kampanie promujące jazdę na rowerze wśród dzieci i dorosłych, by jak najwięcej osób zachęcić do korzystania z tego ekologicznego środka transportu. Mam nadzieje, że rozbudowa tras i wprowadzenie roweru metropolitalnego jeszcze bardziej zwiększy jego udział w mobilności miejskiej, nie tylko w naszym mieście, ale również w całej Metropolii – mówi Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.
mapa inwestycje rowerowe 2019 miniatura

Wydzielone inwestycje rowerowe będą realizowane w ramach następujących programów:

1. Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska – 25 913 000 zł; zadania planowane do realizacji:
a. trasa rowerowa wzdłuż al. Legionów po stronie północno-wschodniej na odcinku od ul. Kościuszki do placu Komorowskiego (0,8 km);
b. trasa rowerowa wzdłuż ul. Podwale Przedmiejskie, II etap (0,4 km);
c. droga rowerowa wzdłuż ul. Potokowej, odcinek od PKM Brętowo do ul. Słowackiego (1,2 km);
d. droga rowerowa wzdłuż al. Grunwaldzkiej, strona wschodnia od ul. Braci Lewoniewskich do ul. Kołobrzeskiej (1,5 km);
e. drogi rowerowe wzdłuż ulicy Kołobrzeskiej na odcinku od al. Grunwaldzkiej do ul. Chłopskiej (1,1 km), rozpoczęcie realizacji;
f. trasa rowerowa wzdłuż ulicy Budowlanych od ulicy Sąsiedzkiej do ulicy Nowatorów (1,4 km),  rozpoczęcie realizacji;
g. trasa rowerowa wzdłuż ulicy Nowatorów od ulicy Budowlanych do ulicy Kartuskiej (1,1 km), rozpoczęcie realizacji.

2. Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9 - odcinek R-10 w Gdańsku – 16 199 593 zł; zadania planowane do realizacji:
a. droga rowerowa wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego od ul. Przegalińskiej do ul. Pohoreckiego (4,3 km);
b. trasa rowerowa wzdłuż wschodniej strony al. Hallera od ul. Gdańskiej/Chrobrego do ul. Wczasy wraz z odcinkiem przy dawnej restauracji Balladyna (1,1 km).

3. Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9 - odcinek R-9 Wiślana Trasa Rowerowa – 10 003 513 zł; zadania planowane do realizacji:
a. droga rowerowa na koronie wałów wiślanych od granicy z gminą Cedry Wielkie do Świbna, wraz z łącznikiem do przystani w Błotniku oraz miejscem odpoczynku (6,6 km).

4. Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo – 7 996 120 zł; zadania planowane do realizacji:
a. montaż 360 stacji rowerowych oraz dostawa 2226 szt. rowerów ze wspomaganiem elektrycznym wraz z aplikacją i systemem do obsługi wypożyczeń.

5. Szlak turystyczny przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z łącznikami – 5 241 976 zł; zadania planowane do realizacji:
a. trasa turystyczna o nawierzchni szutrowej, częściowo asfaltowej od granicy z gminą Kolbudy do granicy z Sopotem.

6. Budżet Obywatelski – 2 136 000 zł; zadania planowane do realizacji:
a. trasa pieszo-rowerowa wzdłuż Potoku Oruńskiego od zbiornika Augustowska do Parku Oruńskiego, II etap (0,4 km);
b. 3 drogi rowerowe do Parku Reagana wzdłuż ulic: Jagiellońskiej, Obrońców Wybrzeża i Kołobrzeska – Czarny Dwór (1,4 km);
c. Bulwar Przymorze II etap (0,4 km);
d. skrót pieszo-rowerowy pomiędzy Suchaninem i Siedlcami wzdłuż ulicy Powstańców Warszawskich (0,2 km).

7. Rozwój Komunikacji Rowerowej – 1 145 105 zł; planowane zadania:
a. droga rowerowa wzdłuż ulicy Jaśkowa Dolina na odcinku od ulicy Piecewskiej do ulicy Rakoczego (0,1 km).

8. Ponadto w ramach większych inwestycji drogowych zostaną zrealizowane następujące trasy rowerowe:
a. trasy rowerowe w ramach budowy ulicy Nowej Bulońskiej (5,0 km);
b. trasy rowerowe w ramach budowy wiaduktu Biskupia Górka (1,5 km);
c. przebudowa drogi rowerowej wzdłuż ulic: Wosia Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w ramach modernizacji linii tramwajowej na Stogi (3,4 km);
d. budowa drogi rowerowej wzdłuż linii tramwajowej w ulicy Nowej Warszawskiej (1,8 km), rozpoczęcie realizacji;
e. trasy rowerowe w ramach rozbudowy ulicy Kartuskiej na odcinku od ulicy Nowatorów do ulicy Jaśminowy Stok (2,0 km), rozpoczęcie realizacji.