ROWEROWY GDAŃSK
piątek, 19 lipca 2024

Rocznicowy przejazd tunelem pod Martą Wisłą

Serwis rowerowy, strefy rowerów nietypowych i hulajnóg, pokazy akrobatyki rowerowej oraz ciepły poczęstunek to atrakcje towarzyszące drugiemu rocznicowemu przejazdowi rowerowemu tunelem pod Martwą Wisłą. 28 kwietnia tunel zamknięty zostanie dla samochodów a otwarty dla rowerów.
f
Plenerowy serwis rowerowy, strefy rowerów nietypowych i hulajnóg, pokazy akrobatyki rowerowej oraz ciepły poczęstunek to atrakcje towarzyszące drugiemu rocznicowemu przejazdowi rowerowemu tunelem pod Martwą Wisłą. Już w sobotę tunel zamknięty zostanie dla samochodów a otwarty dla rowerów.

Choć tunel liczy ponad 1300 metrów, rowerzyści pokonają trasę ponad trzy razy dłuższą. Zbiórka odbędzie się 28 kwietnia o godz. 11 na parkingu P5 przy Stadionie Energa Gdańsk (wjazd od strony ul. Marynarki Polskiej). Start peletonu nastąpi w południe. Dla rowerzystów rozpięta zostanie bariera bezpieczeństwa i wstrzymany ruch samochodów, aby mogli przejechać obydwiema nitkami tunelu. Dalej trasa powrotna biegła będzie ulicą Pokoleń Lechii Gdańsk oraz przez parking P1. Osoby, które pojawią się na miejscu startu (parking P5) po godzinie 12:30, ze względu na organizację ruchu i bezpieczeństwo, nie zostaną dopuszczone do przejazdu.

Na uczestników czekają także pokazy ćwiczeń ratowniczych i konkursy z nagrodami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Jednak rowerzyści poniżej 15. roku życia będą mogli przejechać tunel wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Warto dodać, że noszący im. abp Tadeusza Gocłowskiego tunel pod Martwą Wisłą jest jednym z bardziej skomplikowanych obiektów inżynierskich w Polsce, i jednocześnie pierwszym tunelem drogowym wydrążonym maszyną TBM.
- Tunel pod Martwą Wisłą jest jedną z najważniejszych wizytówek infrastrukturalnych Gdańska. Korzyści z tej inwestycji są ogromne, chociażby te związane ze zmniejszeniem liczby samochodów przejeżdżających przez centrum miasta i praktycznie zlikwidowaniem tam ruchu ciężarówek - tłumaczy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Tunelem codziennie przejeżdża w obu kierunkach około 25 tysięcy pojazdów, które wcześniej jeździły przez Śródmieście Gdańska. Jestem dumny z tej inwestycji, bo to pierwsza podwodna przeprawa drogowa, jaka powstała w Polsce.