ROWEROWY GDAŃSK
środa, 28 lutego 2024

Rowerem do pracy i szkoły - Kręć Kilometry dla Gdańska. Uroczyste podsumowanie IX edycji

W Hevelianum odbył się finał akcji Kręć kilometry dla Gdańska, podczas którego wręczono nagrody zwycięzcom zeszłorocznej edycji akcji.

W środę 11 maja w Hevelianum, prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła nagrody dla zwycięzców akcji. W ubiegłorocznej rywalizacji udział wzięły 394 firmy, 30 szkół średnich, 9 uczelni i 35 dzielnic. 

Na zdjęciu widać prezydent gdańska Aleksandrę Dulkiwiecz wraz z wiceprezydentem Piotrem Grzelakiem wśród laureatów kampanii kręć kilometry dla gdańska. Zdjęcie jest zrobione w pomieszczeniu na tle telebimu.
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Łącznie, w ubiegłorocznej kampanii wzięło udział  4501 aktywnych uczestników, którzy  wykręcili ponad dwa miliony dwieście kilometrów!  Dzięki przejazdom zaoszczędzono emisję o ponad 555 ton CO2, o 21 ton więcej niż w roku 2020. Uczestnicy spalili ponad 67 milionów kalorii.  Jak widać na rower nie ma złej pogody, a od pobicia rekordów nie powstrzymała uczestników nawet epidemia Covid-19 trwająca już drugi rok.

 

Dyplomy
mat. RMA
 

-Dzięki Wam, w ubiegłorocznej kampanii pobiliśmy kolejne rekordy. W kampanii startowało więcej firm, spaliliśmy więcej kalorii, wyemitowaliśmy do atmosfery mniej CO2, Dziś chcemy Wam podziękować, wyróżnić najlepszych z najlepszych - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ogłosiliśmy ostatnio, że będziemy ubiegać się o organizację VeloCity 2025. Bez Państwa udziału - tych, którzy na co dzień korzystają z roweru to wszystko nie byłoby możliwe.

Prezydent Remek
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl
 
 
- Chcemy zorganizować konferencję VeloCity także po to, żeby Gdańsk zrobił kolejny krok jeśli chodzi o rozbudowę infrastruktury rowerowej, żeby docierać do kolejnych grup społecznych, z tym komunikatem, żeby podróżować rowerem. Przeprowadziliśmy badania, chcemy przygotować się do kolejnej perspektywy europejskiej i budować nową sieć połączeń. Chcemy w Gdańsku budować ekostrady, tak aby móc konkurować z innymi formami komunikacji, szczególnie z transportem indywidualnym - dodał prezydent Piotr Grzelak.
 
Udział w grze miał charakter indywidualny, ale też można było rywalizować ze sobą zespołowo, przyłączając się do gry na poziomie firmy, uczelni, szkoły średniej, grupy czy dzielnicy.Tak samo jak w poprzednich edycjach, na najbardziej aktywnych rowerzystów czekały niespodzianki. Wprawdzie każdy wykręcony kilometr to punkt, który przybliżał do jej zdobycia, jednak nie można było zapominać o tym, że prawdziwą nagrodą jest nasza kondycja, zdrowie, odporność i czyste środowisko. Rower to nie tylko najszybszy środek transportu na dystansie do 5 km, to również oszczędności i więcej czasu dla siebie, gdyż unikamy korków i możemy zaparkować praktycznie wszędzie bez dodatkowych opłat.
 
Lucyna
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl
 
 

Nagrody dla zwycięzców:

 
  • skarpetki z motywem rowerowym – dla pierwszych 2 000 osób za wykręcenie 777 punktów,
  • bony do 3 gdańskich sklepów rowerowych – dla tzw. „pierwszej setki w rankingu indywidualnym oraz aktywnych uczestników, którzy wykręciły min. 3389 punktów
  • pamiątkowe plecaki rowerowe z logo kampanii za wykręcenie 7777 punktów – nagroda główna konkursu - otrzymało je 389 osób
  • mobilny serwis rowerowy - dla trzech zwycięskich szkół średnich
  • nieodpłatna certyfikacja Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom dla zwycięskich firm z każdej kategorii wielkościowej
  • nagrody niespodzianki dla pierwszej 5 kobiet i pierwszych 5 mężczyzn w konkurencji indywidualnej (tzw. Piątka Najlepszych)
  • stojaki rowerowe – dla mieszkańców zwycięskiej dzielnicy
  • zwycięskie szkoły średnie, uczelnie, firmy i dzielnice otrzymały pamiątkowe dyplomy

Nagrody w konkursie wręczone zostały w kategoriach: indywidualnej, firmy, uczelnie i dzielnice i w tym roku po raz drugi szkoły średnie.

 

Wyniki rywalizacji zespołowej:

 

NAJWIĘKSZE FIRMY (powyżej 1000 osób)

I MIEJSCE – Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego S.A.

II MIEJSCE – Urząd Miejski w Gdańsku

III MIEJSCE – Grupa Kapitałowa Lotos S.A.

DUŻE FIRMY (251 – 1000 osób)

I Miejsce – Satel Sp. z o.o.

II Miejsce – Pomorski Urząd Celno - Skarbowy

III Miejsce – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

ŚREDNIE FIRMY (51 – 250 osób)

I Miejsce – Multiconsult Polska Sp. z o.o.

II Miejsce – Mercor S.A.

III Miejsce – Sto2 Sp. z o.o. (Pyszne.pl)

MAŁE FIRMY (11 – 50 osób)

I Miejsce – Axes System Sp. z o.o.

II Miejsce – Omega Pilzno ITiS Godawski & Godawski Sp. z o.o.

III Miejsce – Rada Dzielnicy Brzeźno

MIKRO FIRMY (1 – 10 osób)

I Miejsce – R&S Adventure Grzegorz Reszka

II Miejsce – NEW Marek Poszewiecki

III Miejsce – Igor Janik Team

W KATEGORII UCZELNIE:

I Miejsce – Akademia Sztuk Pięknych W Gdańsku

II Miejsce – Gdański Uniwersytet Medyczny

III Miejsce – Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

W KATEGORII SZKOŁY ŚREDNIE:

I Miejsce – Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia nr 20 w Gdańsku

II Miejsce – Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8 w Gdańsku

III Miejsce – Branżowa Szkoła I Stopnia nr 10 w Gdańsku

W KATEGORII DZIELNICE:

I MIEJSCE – Olszynka

II MIEJSCE – Młyniska

III MIEJSCE – Letnica

Podczas uroczystości wręczono także Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom. Otrzymały go dwie firmy:

Deltamarin Sp. z o.o. - poziom srebrny

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. - poziom brązowy

Firmy, które znalazły się na podium w 2020 roku w ramach kampanii "Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska" i przeszły pomyślnie audyt dot. procesu certyfikacji.

 

Na zakończenie gość specjalny

 

Podróżnik
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl
 
 
W drugiej część spotkania odbyła się  prelekcja wraz z pokazem zdjęć p. Marcina Korzonka – podróżnika rowerowego, dziennikarza, fotografa. W czasie 25 lat zorganizował on 19 wypraw rowerowych i odwiedził ponad 40 krajów na czterech kontynentach. Prelekcja dotyczyła jednej z jego egzotycznych wypraw – pt. Kross The Himalaya 2018- rowerem przez najwyższe przełęcze.